V kauze Toflova gangu vypovídal klíčový svědek

Brno – Podnikatel Petr Michek dnes vypovídal v kauze Toflova gangu. Členové gangu Michka údajně vydírali a hrozili mu likvidací. Podnikatel vypovídal k velké části případů vydírání, kterých se skupina podle žalobce dopustila.

Petr Michek je podle obžaloby klíčovým svědkem celého případu. S členy gangu prý původně obchodně spolupracoval. Pak ho ale začali vydírat a vyhrožovat mu. Podnikatel se nakonec do hledáčku policie skutečně dostal – podle něj právě kvůli činnosti gangu.

Hned na úvod své řeči Michek prohlásil, že neshledává žádné důvody, které by mu měly bránit ve výpovědi. Sám dnes před soudem vystupoval v roli svědka a poškozeného. Svou výpověď začal událostmi z roku 2006, kdy se ujal funkce likvidátora společnosti Lavimont.

Toflův gang

Projednávání kauzy Toflova ganguPodle spisu se muži obohacovali vydíráním podnikatelů mezi lety 1998 a 2010. Obvykle je nejprve úředně křivě obvinili ze závažného hospodářského deliktu. Záhy dostal podnikatel nabídku, že mu zařídí stažení obvinění. Za tuto výpomoc údajně gang žádal úplatek. Mohl se pohybovat v rozmezí od 10 tisíc korun až do milionů. Podle kriminalistů si gang vydělal v letech 1998 až 2010 velké peníze. Policie zadokumentovala okolo 20 až 30 vydírání.


Jméno Petra Michka už před soudem jednou zaznělo, když jeden z obžalovaných, Eduard Polák, uvedl, že podnikatel spolupracoval s Likérkou Drak. Soudu řekl, že pro Michka dříve pracoval. Dohlížel pro něj na převoz cisteren s nelegálním lihem do ČR. Polák je pětkrát soudně trestaný.

Podnikatel Petr Michek popírá, že by byl jakkoli zapojen do nelegálních obchodů s lihem nebo měl cokoli společného s Likérkou Drak z Chvalčova u Kroměříže, jejíž etikety se objevily na lahvích s otráveným alkoholem.

Kolik si gang účtoval?

U soudu dnes zazněl údajný sazebník Toflova gangu. Podle výpovědi Petra Michka byly částky následující: za zmlácení člověka 100 tisíc korun, 250 tisíc za odložení případu na úrovni města, půl milionu za odložení případu na úrovni kraje a milion korun za nájemnou vraždu.


Michkovi měli vyhrožovat fyzickým násilím i únosem dítěte

Petra Michka kontaktoval Miloš Almásy a později zavražděný Michal Tofl v době, kdy získal lihovar. V rámci spolupráce jim měl přihrávat tipy na podnikatele – potenciální oběti vydírání. Později však gang začal vydírat i Michka. Ten byl nucen s nimi nadále spolupracovat a odvádět milionové částky. Vyhrožovali mu například kriminalizací, přičemž Petr Michek byl nakonec opravdu stíhán pro poškozování věřitele nebo daňové úniky. Členové gangu mu ale vyhrožovali i fyzickým násilím nebo únosem jeho dítěte. „Byla to tíživá doba. Byl to obchod s lidským neštěstím,“ řekl na konci výslechu Michek.

Strach prý Petru Michkovi nahnalo setkání s Eduardem Polákem, jehož úkolem bylo zastrašovat potenciální oběti. Podle slov Michka nosil Polák zbraň a často sloužil jako ochranka Almásymu. „Neměl jsem důvod o výhružkách pochybovat,“ řekl dnes u soudu Michek.

Obžalovaní policisté tvrdí, že se jim svědci jen mstí

Doposud byly v případu vyslechnuty na čtyři desítky svědků, jejich svědectví jsou ale často jen nepřímá. Svědci sice uvádí, že slyšeli, že někdo byl nucen gangu platit, ale na vlastní oči podobnou situaci nikdy neviděli.

Většina povolaných svědků byla už v minulosti stíhána. Obžalovaní z policejního gangu naopak tvrdí, že svědci se jim pouze mstí za předchozí usvědčení z trestné činnosti. Doposud vypovídala asi třetina všech navržených svědků.

Soud bude pokračovat pravděpodobně až do konce roku.

Obžalovaní

Expolicista Miloš AlmásyMiloš Almásy - bývalý policista, řídil spolu se zavražděným Michalem Toflem činnost gangu

Stanislav Dobrovolný - bývalý policista, dalším obžalovaným měl poskytovat informace ze spisů


Petr KřipskýPetr Křipský - bývalý policista, dalším obžalovaným měl poskytovat informace ze spisů

Lubomír Mokrý - bývalý šéf brněnské policejní inspekce. Podle obžaloby to byl on, kdo pochybení spoluobžalovaných policistů zametal „pod koberec“ (stejně jako Rudolf Setvák).

Zdeněk Olah

Zdeněk Olah - oslovil jednu z vytipovaných obětí

Radoslav Petr - bývalý podnikatel, oslovoval vytipované oběti


Eduard PolákEduard Polák - zastrašoval vytipované oběti

Roman Procházka - policista, dalším obžalovaným měl poskytovat informace ze spisů


Rudolf SetvákRudolf Setvák - bývalý šéf brněnské policejní inspekce, později pracoval ve vedení policie Brno-venkov. Podle obžaloby to byl on, kdo pochybení spoluobžalovaných policistů zametal „pod koberec“ (stejně jako Lubomír Mokrý).


Eduard SlaninaEduard Slanina - bývalý policista, dalším obžalovaným měl poskytovat informace ze spisů, a navíc oslovoval vytipované oběti.

Jaromír Šálek - oslovil jednu z vytipovaných obětí

Roman Velecký - bývalý policista

Milan Vítek - bývalý policista, oslovoval vytipované oběti