Brněnští vědci umí otravu metanolem zjistit během několika minut

Brno – Vědci ze Středoevropského technologického institutu (CEITEC) vyvinuli nový způsob diagnostiky otravy metanolem. Netestují totiž obsah metylalkoholu v krvi pacienta, ale hladinu kyseliny mravenčí, na kterou se metanol v těle rozkládá. Oproti stávajícímu vyšetření krve je nová metoda výrazně rychlejší. Doktoři se tak během několika minut mohou rozhodnout pro správnou léčbu, a to právě v situaci, kdy jakékoliv prodlení může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.

Člověk otrávený metanolem se často dostane do péče lékařů až v pozdním stadiu otravy, kdy je velice těžké přítomnost metylalkoholu v krvi rozpoznat. První příznaky otravy jsou totiž stejné jako běžná opilost spojená s malátností. Postižený tak dlouhou dobu nemusí tušit, že vypil jed. Změna v organismu nastává po šesti až čtyřiadvaceti hodinách od vypití závadného alkoholu, kdy se metanol rozkládá na kyselinu mravenčí. To už se jedná o pozdní stadium otravy, kdy dochází k přímému ohrožení života pacienta. Většina alkoholu je již přeměněná na kyselinu mravenčí. „Kyselina mravenčí je konečný produkt odbourávání metanolu a naše metoda je schopná během přibližně 1 až 2 minut odhalit, zda je v krvi pacienta vyšší hodnota kyseliny mravenčí, než by měla být, a zda je tedy nutné zahájit léčbu,“ popisuje hlavní autor objevu Petr Kubáň z CEITECu.

Video Petr Kubáň popisuje novou metodu diagnostiky otravy metanolem vyvinutou jeho týmem
video

Petr Kubáň popisuje novou metodu diagnostiky otravy metanolem vyvinutou jeho týmem

Pro správné určení diagnózy je tedy určení množství kyseliny mravenčí důležitější než určení množství metanolu v krvi pacienta. V tuto chvíli už ale často o zdraví nebo životě pacienta rozhodují minuty. I proto byla stávající diagnostická metoda v mnoha případech příliš pomalá. Při běžně používané metodě plynové chromatografie se musel vzorek přepravit do specializované laboratoře, upravit a teprve potom mohl být zkoumán, a to vždy znamenalo velkou časovou prodlevu. Použití kapilárně elektroforetické metody, jak se nový diagnostický postup nazývá, má dvě zásadní výhody. Pro zjištění množství kyseliny mravenčí v krvi totiž stačí jen velice malé množství vzorku a výsledek je znám již za pár minut. Díky rychlosti a nenáročnosti na množství použitého krevního vzorku se nový postup hodí i na průběžnou kontrolu úspěšnosti nasazené léčby. I když se jedná o novou metodu, už ji s úspěchem otestovali v Nemocnici s poliklinikou v Havířově.

Bezplatné testování a metanolová aféra v číslech

Bylo otestováno 6 983 vzorků.

12 % (841) vzorků nevyhovělo.

40 vzorků mohlo případné konzumenty přímo ohrozit na životě.

Nejvíce závadného alkoholu bylo odhaleno ve vzorcích z Moravskoslezského a Zlínského kraje.

Bezplatné testování probíhalo od 7. do 28. prosince minulého roku a stálo přibližně 7,5 milionu Kč.

První otrava byla zaznamenána 3. září 2012 a celkově v nemocnici s otravou metanolem skončilo 101 lidí. 42 otrávených zemřelo.  

Ministerstvo udělilo v průběhu akce 225 pokut v celkové výši 1,229 milionu korun a podalo celkem 857 podnětů Policii ČR a Celní správě.

Z trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami bylo v souvislosti s metanolovou aférou obviněno téměř 70 lidí.