Sparta míří do Olomouce, chce zopakovat pohárový úspěch

Praha - V dramatickém boji o titul ve fotbalové lize má pro nadcházející dějství lepší pozici vedoucí Plzeň, která hostí předposlední Teplice. Sparta se představí na hřišti třetí Sigmy Olomouc, kterou ve středu porazila v poháru. Tečku za 22. kolem obstará moravská bitva Jihlava - Brno. Zápas Olomouc - Sparta sledujte v přímém přenosu od 16:10 na ČT sport a našem webu, duel mezi Jihlavou a Brnem v pondělí od 17:30.

Sparta, v lize už dvanáct zápasů neporažená, míří do Olomouce s velkým sebevědomím. Středeční jasné vítězství v poháru Pražany hodně navnadilo. „Chceme navázat na to, co jsme v Olomouci uhráli v poháru. Ale předpokládáme, že ligový zápas teď bude ještě náročnější. Na stadionu čekáme i bouřlivější kulisu a domácí do zápasu možná půjdou s větším odhodláním. Olomouc nebude chtít dvakrát za sebou doma odevzdat body,“ uvedl kouč Sparty Vítězslav Lavička.

Hanáci na Spartu i Plzeň ztrácejí pět bodů a blížící se souboj berou jako velkou šanci, aby se udrželi ve hře o titul. Zároveň mají velkou motivaci Pražanům vrátit tři dny starou prohru. „Pohárový zápas nám ukázal, jak by to nešlo,“ prohlásil trenér Roman Pivarník. Sigma, která minulý pátek při prohře v Liberci ztratila ligové body po předchozích čtyřech vítězstvích, však doma Spartu neporazila už patnáct let.

Plzeň má také proti Teplicím co napravovat. Po ligové prohře na Letné si sebevědomí nezvedla ani při následném pohárovém nezdaru v Jablonci. Západočeši musejí vymýšlet, kdo v sestavě nahradí distancovaného reprezentačního záložníka Vladimíra Daridu. Kouč Pavel Vrba tuší, že jeho hráče čeká především dobývání soupeřovy obrany. „Tomu přizpůsobíme i sestavu,“ naznačil Vrba, že možná od úvodního hvizdu na jaře podruhé nasadí útočníka Tecla i Bakoše do základní sestavy.

Pro Teplické, kteří na jaře ani jednou nepoznali vítěznou radost a dál se topí v sestupovém pásmu, by byl jakýkoliv bodový zisk ve Štruncových sadech nečekaným úspěchem. „Zápasy, v nichž se budeme zachraňovat, teprve přijdou. V Plzni můžeme jenom získat, k tomu ale musíme hrát maximálně zodpovědně. Nemyslím, že by prohra na Spartě na Plzni zanechala stopy. Ale i Plzeňští teď vědí, že si další ztráty dovolit nemohou,“ řekl trenér Zdeněk Ščasný.

Slovácko - Jablonec
Zdroj: ČTK
Autor: Josef Omelka

Čtvrtý Jablonec je o bod za Olomoucí a v duelu se Slováckem by po třech remízách za sebou rád zase zvítězil. Kouč Václav Kotal o další bodové ztrátě nechce slyšet. „Pokud chceme myslet na třetí příčku, musíme konečně zabrat a vyhrát,“ řekl Kotal. Jablonečtí jsou ale na pozoru: Slovácko třeba před necelým měsícem vyhrálo drtivě v Teplicích 4:0.

Na ostrý zápas jsou natěšení v Ostravě. Baník v lize hrál naposledy před třemi týdny, protože přišel o odloženou pondělní dohrávku s Jihlavou. Teď hostí Liberec, který už pět zápasů nedokázal porazit. „Liberec má kvalitu, na Slavii jsem ale viděl, že je k poražení,“ připomněl ostravský kouč Martin Pulpit jediný jarní nezdar Severočechů, kteří se po špatném vstupu do sezony vyhoupli už na sedmé místo.

Utkání Hradec Králové - Baník Ostrava
Zdroj: ČTK
Autor: Alexandra Mlejnková

Baník může výhrou udělat další velký krok k záchraně, to samé ale platí i pro Hradec Králové. Východočeši v minulém kole po pětizápasovém čekání naplno zabrali v Brně a opustili sestupové pásmo. Úspěch chtějí potvrdit proti páté Mladé Boleslavi. V hradeckém dresu bude mít o motivaci postaráno útočník Marek Kulič, dlouholetá opora a kapitán soupeře.