Bolt do Ostravy nepřijede, zůstane trénovat na Jamajce

Ostrava – Jamajský sprinter Usain Bolt se nezúčastní čtvrtečního mítinku Zlatá tretra v Ostravě.

Usain Bolt měl ve Vítkovicích startovat ve štafetě na 4x100 m. Světový rekordman a šestinásobný olympijský vítěz se organizátorům omluvil s tím, že chce zůstat trénovat doma na Jamajce. „Moc se omlouvám všem svým skvělým fanouškům v Ostravě a celé České republice, ale na letošní Zlaté tretře nemohu startovat. Musím zůstat na Jamajce se svým trenérem, abych získal další týdny na speciální přípravu,“ vzkázal šestadvacetiletý Bolt. „Už teď ale mohu slíbit, že udělám všechno proto, abychom se potkali na 53. Zlaté tretře Ostrava 17. června 2014, na které se představím v individuální disciplíně. Děkuji všem příznivcům za tradiční skvělou podporu,“ dodal sprinterský fenomén.

„Rozhodnutí Usaina chápeme. Chápeme také jeho požadavek na potřebný trénink a to, že si musí dávat pozor na svůj zdravotní stav. Máme radost, že jsme se už teď dohodli na jeho startu v roce 2014, ve kterém bude mít volnější program vzhledem k tomu, že se nebude konat žádný šampionát,“ uvedl sportovní manažer mítinku Alfonz Juck.  

Bolt, stejně jako většina atletů, letos směřuje přípravu k srpnovému mistrovství světa v Moskvě. Na něm bude fenomenální Jamajčan obhajovat zlaté medaile v běhu na 200 m a 4x100 m a pokusí se získat zpět titul na stovce, který před dvěma lety v Tegu po jeho diskvalifikaci za špatný start získal krajan Yohan Blake. 

Video Zlatá tretra letos bez Bolta
video

Zlatá tretra letos bez Bolta

V současnosti Bolt startuje na jamajském šampionátu v Kingstonu, kde v pátek vyhrál stovku v čase 9,94. Na dvoustovce má coby obhájce účast v Moskvě jistou. 

Jamajská štafeta a nový světový rekord
Zdroj: ISIFA
Autor: Stu Forster

Dvaapadesátý ročník Zlaté tretry Ostrava sice přišel o svou největší hvězdu, i tak se na něm ale představí hned 13 aktuálních lídrů světových tabulek. Kromě české špičky dorazí například ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová, etiopský vytrvalec Kenenisa Bekele, překážkářka Sally Pearsonová z Austrálie nebo čtvrtkař Kirani James z Grenady.

Usain Bolt na Zlaté tretře

Bolt se měl na Zlaté tretře představit posedmé. Poprvé na Zlaté tretře startoval v roce 2006 a od roku 2008 jezdil pravidelně každý rok. Loni běžel v Ostravě stovku za 10,04, zato v roce 2009 uchvátil časem 9,77, i když s nepovoleným větrem v zádech.