Zhruba dvouhodinový okruh mimořádných prohlídek zavede návštěvníky Špilberku do jedněch z nejstarších prostor hradu – dolní gotické kaple. „Lidé se dostanou do sklepního prostoru pod již neexistujícím palácem Přemysla Otakara II. a také do renesančního salonku, jenž se otevírá jen při výjimečných příležitostech,“ uvedla mluvčí muzea Michaela Budíková.
Mimořádně otevřené jsou i prostory jižního křídla, které bylo za druhé světové války přebudováno pro potřeby vojáků wehrmachtu. Mezi jinými přestavěli němečtí vojáci jednu z místností, takzvanou Trenckovu kapli, na nacistickou síň slávy. „Prohlídku dosud nepřístupných prostor doplní i historické fotografie, díky nimž lze porovnat současný a dřívější stav,“ dodala Budíková.
Mimořádných prohlídek naplánovala správa hradu celkem čtrnáct. Na všechny je potřeba se předem objednat. Začíná se vždy v 18:30 u mostu k malému nádvoří a cena vstupenky je 150 korun.

NO COMMENT: Nově zpřístupněné prostory na Špilberku
Rozsáhlá rekonstrukce jižního křídla Špilberku skončila letos v květnu. Zmíněná část hradu byla pro veřejnost uzavřena od roku 1987. Až milionové investice v posledních letech umožnily její znovuotevření. Celkem projekt spolykal 150 milionů korun, třetinu městu přispěla Evropská unie.
Křídlo se v uplynulých letech vracelo do podoby, kterou mělo za druhé světové války, kdy v něm sídlil wehrmacht. Tato část hradního komplexu má nyní obnovené i původní sklepení, které bylo ve 13. století součástí královského paláce.
Na původní sklep navazují prostory v přízemí a dalších dvou patrech, které zaplnily hned tři výstavy. Expozice O nové Brno představuje brněnskou architekturu meziválečného období, kdy ve městě vznikaly významné funkcionalistické stavby. Na výstavu navazuje expozice Od moderny po současnost - v sedmi místnostech představuje to nejlepší z výtvarného umění, co v Brně vzniklo po druhé světové válce.
Třetím lákadlem jižního křídla je expozice Krystalíza her, která je součástí projektu Orbis pictus Play. Je určena zástupcům všech generací a umožňuje díky mnoha exponátům hru se světlem, zvukem a na terase i s větrem.
Stavební práce na Špilberku zatím definitivně neskončily, už se bude ale jednat spíš o menší úpravy. Letos se má ještě opravit severní hradba, město dále plánuje opravit východní přístavek nad severovýchodním bastionem, hospodářské zázemí pod severní terasou a vodojemy vestavěné ve východním bastionu. Novou podobu v budoucnu dostane i úbočí pod hradem. Město plánuje, že jej protne cyklostezka, vysázen má být i vinohrad.
Špilberk
Hrad Špilberk byl založen ve druhé polovině 13. století na vrcholu stejnojmenného kopce, který dal hradu jeho jméno. Hrad nechal vystavět moravský markrabě a pozdější český král Přemysl Otakar II. Během staletí procházela stavba výraznými proměnami. Z předního královského hradu na Moravě, vystavěného v gotickém slohu se ve druhé polovině 17. století stala mohutná barokní pevnost, která byla několikrát bez úspěchu obléhána. Jeho nedílnou součástí se později stala obávaná věznice – kasematy. V roce 1962 byl hrad prohlášen národní kulturní památkou, v současnosti v něm sídlí Muzeum města Brna.
Zdroj: Wikipedie