V Bernarticích nad Odrou provozují poštu na obci

Bernartice nad Odrou – První poštu v Moravskoslezském kraji, kterou provozuje obec, otevřeli v Bernarticích nad Odrou na Novojičínsku. Zastupitelé chtěli totiž předejít hrozbě úplného zrušení pobočky. V jiných obcích v kraji ale převod poštovních služeb odmítli. Pokud ovšem vláda schválí návrh nařízení o minimálním počtu pošt, mohl by jejich počet v zemi klesnout až o třetinu.

V Bernarticích nad Odrou na Novojičínsku provozuje poštovní služby obec. Pošta takto provozovaná vypadá běžně – úřednice za stolem přebírá dopisy nebo vydává balíky. Ve stejné kanceláři ale lidé zaplatí také poplatky za odpady nebo podávají úřední listiny. „Je tu zajištěna listovní, balíková i peněžní služba. Pokud jde o otevírací hodiny, myslíme si, že budou pro občany mnohem lepší, protože máme otevřeno déle,“ uvádí pracovnice poštovní přepážky Věra Košťálová.

Bernartice zaplatily rekonstrukci místnosti a část nábytku. Pošta na provoz přispívá, obec doplácí jen několik tisíc měsíčně. Podle starostky to ale za ty peníze stojí. „Nakonec rozhodlo, že pracovnice byla delší dobu nemocná a pošta byla dočasně uzavřena. Opravdu jsme pocítili na vlastní kůži, že poštu potřebujeme,“ vysvětluje starostka Bernartic nad Odrou Dana Klosová (NK).

Video Reportáž Michala Poláška
video

Reportáž Michala Poláška

Bernartice nad Odrou jsou jedinou obcí v Moravskoslezském kraji, které na nabídku provozovat vlastní poštu letos kývla. Dalších 24 starostů zájem neprojevilo. Například v nedaleké Trnávce se obec s Českou poštou nedohodla. Kromě zvýšených nákladů se zastupitelům nelíbilo, že by majitelé poštovních účtů museli jezdit jinam. „Hlavním důvodem bylo, že jsme z nabídky nevyčetli, že by byly všechny bankovní služby v takovém rozsahu, jaký v současné době nabízí Česká pošta,“ tvrdí starostka Trnávky Božena Londinová (SNK).

Česká pošta letos oslovila s nabídkou provozování pobočky přes 220 starostů či místních podnikatelů. Uspěla pouze v 8 případech. Český telekomunikační úřad přitom minulý týden navrhl vládě, že by se pošta mohla v budoucnu zbavit více než tisíce nejmenších poboček. Obce se ale svých pošt vzdát nechtějí a budou o ně dále bojovat. V Trnávce třeba tím, že sníží nájem v obecní budově možná až na symbolickou korunu.