V Orlové dohlížejí domovníci-preventisté na pořádek a bezpečnost

Orlová – Domovníci-preventisté dohlížejí na pořádek a zvyšují bezpečnost v sociálně vyloučených lokalitách. Projekt Ministerstva vnitra se osvědčil ve Frýdku-Místku i v Orlové, kde funguje už půl roku. Právě do Orlové dnes přijeli i úředníci z ministerstva, aby zjistili, jak se projekt osvědčil.

Domovnice Zdenka Pechová chce dokázat, že i v problémové lokalitě se dá žít v čistotě a pořádku. A zatím se jí to daří. „Zavedl se tady sešit, do kterého si píšeme každý týden jedna rodina úklid. Ten úklid je pak provedený od vrchu až dolů. Jsem spokojená, protože nájemníci spolupracují,“ pochvaluje si paní Pechová. „V Orlové působí ještě další tři domovníci. Podle radnice se všichni osvědčili,“ dodává domovnice-preventistka.

„Domovník nastavuje určitou formu spolupráce mezi ostatními nájemníky. Všechny domy, ve kterých jsme zavedli funkci domovníka, vykazují výrazné změny,“ potvrzuje manažer prevence kriminality Městského úřadu Orlová David Pěntka.

2 minuty
Reportáž Alexandry Přečkové
Zdroj: ČT24

Domovníci mají vést obyvatele vyloučených lokalit k dodržování jasně daných pravidel, vzájemnému respektu a ochotě něco změnit. Kromě pořádku má práce domovníka přispět i k většímu pocitu bezpečí. „Náš preventivní trojúhelník vypadá asi tak, že na jednom vrcholu je domovník-preventista, pak je tam asistent prevence kriminality, který působí v dané lokalitě, a celé to rámuje strážník,“ vysvětluje Tomáš Koníček z Odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra.

Do projektu se zapojilo pět obcí v České republice, v Moravskoslezském kraji kromě Orlové i Frýdek-Místek. „Výsledky jdou vidět. Jsme spokojeni, jak to v lokalitě vypadá, jak se to tam snaží sami udržovat,“ uvádí manažerka prevence kriminality Městské policie Frýdek-Místek Lenka Biolková. „Když jsou tady bezdomovci, tak je porosím, ať jdou pryč a nepijí tam alkohol. Před školami požádám kuřáky, ať tam nekouří. To se nám daří,“ tvrdí asistent prevence kriminality ve Frýdku-Místku Dušan Lacko.

Preventivní projekt dotuje samo ministerstvo. Každý domovník dostává měsíční odměnu 4 tisíce korun, radnice pak dostaly padesátitisícovou dotaci na jejich proškolení. V příštím roce chce ministerstvo do projektu zapojit dalších pět až šest obcí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...