Šťastný nový rok 2014, znělo jižní a východní Moravou

Brno – Tisíce lidí přivítaly příchod roku 2014 bujarými oslavami. Jen na náměstí Svobody v Brně se sešlo několik stovek lidí. Řada lidí ale silvestrovské veselí vyměnila za slavnostní mši na svatém Hostýně. Poslední den roku tradičně znamená nápor práce pro hasiče i zdravotníky.

V Brně se pod širým nebem sešlo nejvíce lidí na centrálním náměstí Svobody. „Já doufám, že rok 2014 bude lepší nebo alespoň tak dobrý jako ten předchozí,“ prozradil svoje očekávání jeden z Brňanů. „Já bych si přál, aby moje přítelkyně zvládla diplomku, aby z ní byl inženýr, a já abych pokračoval ve studiu,“ dodal další mladík.

Kromě zásob sektu a dalšího alkoholu si s sebou lidé na náměstí přinesli také množství zábavní pyrotechniky. S úderem půlnoci zahájili, stejně jako lidé po celé zemi, koncert světel na noční obloze.

Video Silvestrovské veselí na náměstí Svobody v Brně
video

Silvestrovské veselí na náměstí Svobody v Brně

Odpadky, zbytky rachejtlí ani další pozůstatky silvestrovských oslav nebyly v centru Brna už v půl páté ráno vidět. Uklízecí četa letos náměstí uklidila nad očekávání rychle. Nepořádku totiž bylo míň než v minulých letech.

Zaměstnanci úklidové čety se na náměstí sešli ve tři hodiny ráno. Byl mezi nimi i Jakub Lásenský. „Silvestr jsem oslavil víceméně spánkem. Spal jsem až do jedenácti hodin, pak jsem vstával. O půlnoci jsem si připil nealkoholickým vínem a pak hurá do práce,“ popsal Lásenský.

Třicetičlená četa každoročně musí uklidit nejen celé náměstí Svobody, ale i přilehlé ulice, kde lidé také bujaře oslavovali. Čisto musí být všude nejpozději v sedm hodin ráno.

Letos byl nepořádek v centru města menší než loni. Výrazně ubylo hlavně krabic od zábavní pyrotechniky. „Nachází se tady momentálně nejvíce skla, které musí zaměstnanci uklidit ručně, protože to nepobere technika. Ta posbírá jenom papírové věcí,“ vysvětlil krátce po zahájení úklidu technik Ota Domlátil. O půl páté bylo hotovo - třicet lidí zvládlo náměstí uklidit za hodinu a půl.

Video NO COMMENT: Novoroční úklid náměstí Svobody v Brně
video

NO COMMENT: Novoroční úklid náměstí Svobody v Brně


Perná noc hasičů a záchranářů

Od půlnoci až do časných ranních hodin se nezastavili ani hasiči. Už pár minut po půlnoci vyjížděli profesionálové spolu s dobrovolnými hasiči z Brna-Husovic do Kudelovy ulice k požáru kartonů od zábavní pyrotechniky. V Tišnově v tu stejnou dobu vzplálo na náměstí Míru křoví. Vůbec nejčastěji, a to napříč celou jižní Moravou, hasiči vyjížděli k požárům popelnic a kontejnerů. Krátce před pátou hodinu čekal hasiče další zásah – Ve Velké nad Veličkou začala hořet starší chata. Jestli požár nějak souvisí s novoročním veselím, zatím není jasné. Nikdo při něm naštěstí nebyl zraněn.

Podobná byla situace i ve Zlínském kraji. Hasiči podle krajského mluvčího Libora Netopila vyjížděli od úterního odpoledne šestnáctkrát. Většinou šlo o drobné požáry, z nichž některé zřejmě vznikly kvůli silvestrovským oslavám. „Od petardy mohla vzplanout samostatně stojící šopa na nádraží v Karolince na Vsetínsku a od rachejtle chytlo okno a zateplení domu v ulici Česká ve Zlíně,“ uvedl Netopil s tím, že žádný z těchto požárů nezpůsobil větší škodu.

Výraznější nasazení sil si ale ráno vyžádal požár střechy rodinného domu ve Vlčnově na Uherskohradišťsku, kde zasahovalo pět jednotek hasičů. Kromě požárů hasiči vyjížděli i k noční dopravní nehodě ve Chvalčově na Kroměřížsku, kde osobní automobil narazil do sloupu. Na místě ale nikoho nenašli. Podle Netopila patřily letošní oslavy podobně jako před rokem k těm klidnějším.

Přelom roku znamená zvýšený počet výjezdů také pro záchranáře. Záchranáři na jihu Moravy letos v souvislosti s oslavami Nového roku zasahovali u 183 případů, je to o 50 více než v loňském roce.

Většinou šlo o lehčí zranění, výjimkou byla nehoda auta ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku, kde mladá žena utrpěla těžká zranění hlavy. V autě cestovalo celkem šest osob. „Těžká zranění hlavy utrpěla mladá žena a v umělém spánku jsme ji museli transportovat na traumacentrum Fakultní nemocnice Brno. Další čtyři mladé ženy utrpěly zranění povrchového charakteru a pohmožděniny,“ uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Zdravotníci celkem vyjížděli k 75 úrazům a třem dopravním nehodám. V Jevišovce na Břeclavsku se od petardy zranila mladá žena a dítě. Žena utrpěla popáleniny obličeje, dítě zranění hlavy. „Obě zranění však lze klasifikovat jako lehká,“ uvedla Zuchová. Další poranění od petardy utrpěl v Okrouhlé na Blanensku muž, zranění oka si způsobil chlapec v Tišnově.

Záchranáři dál v Rajhradu na Brněnsku vyjížděli k muži, který v opilosti vypadl z balkónu v prvním patře. Muž utrpěl lehčí zranění. Podle zdravotníků byl největším problémem tradičně alkohol. „Ošetřili jsme 15 osob intoxikovaných alkoholem a někteří z nich byli mladiství, nejmladší dítě mělo 12 let. Téměř každý ošetřený pacient byl pod vlivem alkoholu,“ dodala Zuchová

Zdravotníci ve Zlínském kraji ošetřili při silvestrovských oslavách celkem 101 zraněných. „Vesměs šlo o opilé lidi a s tím spojené úrazy, například hlavy a končetin po pádech,“ popsal mluvčí krajské zdravotnické záchranné služby Petr Olšan.

Dvakrát zdravotníci pomáhali lidem, které popálila pyrotechnika. Šlo o devětapadesátiletého muže ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku a o devět let mladšího muže v Hluku na Uherskohradišťsku.

V Horní Bečvě na Vsetínsku zase podle Olšana zasahovali u úrazu, který v obličeji čtyřicetiletého muže způsobila petarda. „Žádná událost si ale nevyžádala letecký transport na specializované pracoviště, vše zvládly okresní nemocnice. Nikdo nebyl ohrožen na životě,“ doplnil.

Tak trochu jiný Silvestr

Několik tisíc lidí přivítalo příchod nového roku v mariánské bazilice na Hostýně. Bujaré oslavy, přípitky a rachejtle věřící o silvestrovské půlnoci vyměnili za slavnostní mši. Bohoslužba tradičně začala s první vteřinou nového roku a poutníci během ní dostali požehnání do roku 2014.

Stejně jako i v předešlých letech byla bazilika zaplněná do posledního místa, někteří lidé kvůli půlnoční bohoslužbě cestovali i stovky kilometrů. Překážkou pro ně nebylo ani nevlídné počasí nebo výstup na vrchol Hostýn, který leží 735 metrů nad mořem. Mše trvala až do druhé hodiny ranní. Pak se poutníci vydali na cestu domů.

Video NO COMMENT: Novoroční mše v bazilice na Hostýně
video

NO COMMENT: Novoroční mše v bazilice na Hostýně

Mariánská legenda Svatého Hostýna

Svatý Hostýn je významné mariánské poutní místo. Pravděpodobně již v pozdním středověku byla na vrcholu postavena kaple Panny Marie, která vydržela do roku 1658.

Socha Hostýnské MadonyPodle legendy zachránila Panna Marie zdejší lid před Tatary, kteří ve 13. století vtrhli na Moravu. Obyvatelé se před nájezdníky ukryli na kopec Hostýn do rozvalin keltského hradiště a vzývali na pomoc Pannu Marii. Ve chvíli, kdy se Tataři šikovali k útoku na vrchol kopce, se strhla bouře, blesk udeřil do nejvyššího chána a zabil ho. Tataři se stáhli a lidé byli zachráněni.

Na kopci Hostýn dnes stojí barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie a jezuitský noviciát. Pod vrcholem se nachází pramen, který má podle tradice zázračné uzdravující účinky.