Svatohubertské slavnosti na zámku v Boskovicích

Na empírovém zámku v Boskovicích proběhly v sobotu 8. listopadu 2014 páté svatohubertské slavnosti. Pořádala je rodina Menzdorff-Pouilly. Na zámku bylo pořádně živo, nádvoří vonělo mysliveckými specialitami, v zahradě se připravovaly doprovodné akce.

Vše začalo v pravé poledne tradiční mší svatou v zámecké kapli, již celebroval P. Mgr. Zdeněk Fučík z Protivanova. Po jejím skončení se všichni soustředili po obou stranách velkého trávníku v zámeckém parku, kde se pomalu připravovali myslivci se svými čtyřnohými pomocníky na slavnostní přehlídku. Tu organizoval pan Tomáš Rejda s přáteli. Cílem bylo ukázat, jak psy myslivci využívají a jak s nimi pracují v terénu. 

Nejprve se představil německý křepelák. Tito psi se používají jako slídiči, k lovu kachen na vodě a černé zvěře. Jsou to vynikající stopaři. Pak nastoupili jezevčíci. Dělí se do tří skupin. Trpasličí, králičí a standardní. Využívají se k norování a k nahánění či sledování stopy černé zvěře. Jako další se představili teriéři, kteří mají podobné využití jako jezevčíci. Jsou temperamentní a chtiví lovu především černé zvěře. Skupinu honičů reprezentoval slovenský kopov, rakouský brakýř, bígl, modrý gaskoňský honič, západoruská lajka, karelský medvědí pes. Tito psi mají vynikající orientační smysl, sledují stopu velké a černé zvěře. Přinašeči jsou labradorští retrívři, používají se k aportování kachen a bažantů. Ohaři se dělí na anglické a kontinentální. Byli vyšlechtěni pro vyhledávání zvěře a pro vystavování – ohař ukazuje blízkou přítomnost zvěře. Po trávníku se proběhl i český fousek - naše druhé národní plemeno. Jako poslední defiloval anglický chrt. Jsou to elegantní lehcí psi na vysokých bězích, používaní anglickými šlechtici na štvanice vysoké zvěře, lišek a zajíců. Nyní se často konají dostihy chrtů, dosahujících rychlosti až 70 km/h. Předběhne je pouze gepard. Skvěle vidí pohybující se bod na 2 kilometry a běží za ním. Říká se jim létající psi. Při běhu dávají zadní nohy před přední a většinu času jsou nad zemí. Prezentace psů přinesla mnohým zajímavé poznatky a dětem doplnila učebnici přírodopisu.

Jako zázrakem přestalo pršet, mraky se zvedly a rychle ustupovaly k východu. Všichni čekali na hlavní tahák odpoledne – vystoupení sokolníků obecně prospěšné společnosti na ochranu ptactva Zeyferus z Lednice. Předvedli opravdu mistrnou komentovanou práci se cvičenými dravci, závěrem sklidili zasloužené ovace.

Více k celé akci JUDr. Iva Jonášková: „Vše slavnostně zahájili trubači z Mendelovy univerzity v Brně. Přehlídky psů ze zúčastnilo asi 25 zvířat se svými vodiči, přišlo na tři stovky lidí, což je vzhledem k počasí dobré. O zábavu se postaral DJ Zdenda. Proběhla lesní pedagogika pro děti Ing. Petra Kalenského, výstavka preparátora pana Pekaře z Litomyšle, prezentace historických řetězových pil Ing. O. Rady, CSc.“