Ve své studii američtí vědci zkoumali nové i použité umělohmotné výrobky. Byly mezi nimi dětské hračky, kancelářské potřeby či třeba kosmetické nádoby.
Konkrétně se zaměřili na množství prvků vzácných zemin (REE), ale také na množství bromu a antimonu, které se v elektronice využívají jako zpomalovače hoření. Výsledky ukázaly, že jeden a více REE byly přítomné ve 24 z 31 testovaných produktů.
Vědci navíc zmíněné kovy našli například i v jednorázových umělohmotných obalech, u nichž je neregulovaná recyklace zakázaná. Výjimkou nebyly ani plasty, které vědci posbírali na pláži.
Nejčastějí se pak prvky vzácných zemin vyskytovaly v těch předmětech, které současně obsahovaly v menší míře brom a antimon. Vzácné kovy se ale objevily i v některých plastech, kde zmíněné zpomalovače přítomné nebyly.
Všudypřítomné vzácné zeminy
Podle autorů studie se tak jedná o důkaz, že prvky vzácných zemin jsou v tomto ohledu všudypřítomné. Už dřívější výzkumy je totiž našly například v podzemní vodě, půdě nebo atmosféře. Kontaminaci plastů však v tomto ohledu vědci nespojují s pouhým jediným zdrojem či činností.
„Prvky vzácných zemin mají v moderních elektronických zařízeních řadu důležitých využití,“ poznamenal podle serveru EurekAlert! hlavní autor studie Andrew Turner z University of Plymouth.
„Do plastů se však cíleně nepřidávají. Jejich přítomnost je tak pravděpodobně důsledkem náhodného znečištění během mechanické separace a zpracování obnovitelných komponent,“ vysvětlil.
Možné dopady na lidské zdraví v tomto ohledu zatím známé nejsou. „Tyto kovy se však našly ve větší míře v potravinách, kohoutkové vodě i některých lécích. To znamená, že plasty pravděpodobně nepředstavují významný vektor expozice běžné populace. Mohlo by to však signalizovat možnou přítomnost dalších, známějších a lépe prostudovaných chemických přísad a zbytků, které jsou důvodem k obavám,“ uzavřel Turner.