V toaletě na ruské části ISS vznikla bublina. Na instalaci čeká nový záchod za půl miliardy korun

Posádce Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se podařilo vyřešit několik problémů spojených s ruskou částí stanice: opravit toaletu a uvést do chodu přístroj na výrobu kyslíku. Oznámila to v úterý agentura RIA Novosti. Na zapojení v současnosti čeká nový model toalety americké výroby.

Mezinárodní vesmírná stanice na nízké oběžné dráze Země
Zdroj: NASA

O problémech se sanitárním zařízením v ruském modulu Zvezda nejprve informoval kosmonaut Anatolij Ivanišin, který se na ISS nachází. Experti na Zemi odhadli, že v toaletě mohla vzniknout bublina. „Vidíme, že se sanitárním zařízením je vše v pořádku,“ posléze konstatoval specialista po zásahu posádky.

Kosmonautům se také podařilo uvést do chodu ruský přístroj na výrobu kyslíku. „Elektron je v pracovním režimu,“ ohlásil kosmonaut Sergej Ryžikov po připojení nádoby s čistou vodou.

Díky za náhradní toaletu

Na ISS jsou dvě toalety, ta druhá, rovněž ruské výroby, se nachází v modulu Tranquillity v americké části stanice, poznamenala RIA Novosti a dodala, že další toalety jsou ve vesmírných lodích Sojuz.

Na zapojení také čeká nový, supermoderní model toalety americké výroby, který počátkem měsíce doručila astronautům na oběžnou dráhu nákladní loď Cygnus. Toaleta je vyrobená z titanu a její cena činí 23 milionů dolarů (více než půl miliardy korun).

Záchod, který má díky svému designu usnadnit vykonávání potřeby ve stavu beztíže zejména ženám, se má po testovací fázi stát součástí vybavení kosmické lodi Orion. S tou chce americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dopravovat posádky na Měsíc.

Model nazvaný Universal Waste Management System (Univerzální systém nakládání s výměšky, UWMS) je přístroj, který váží 45 kilogramů a na výšku měří 71 centimetrů. Celkově je tedy o 65 procent menší a o 40 procent lehčí než toalety, které se na ISS používají nyní.

Na ISS se momentálně nalézají ruští kosmonauté Anatolij Ivanišin, Ivan Vagner, Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Svěrčkov, americký astronaut Christopher Cassidy a astronautka Kate Rubinsová.