Rusko příští rok dopraví do kosmu další dva turisty. Cesty na ISS mu bere Muskova SpaceX

Rusko se chystá v závěru příštího roku dopravit na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) další dva „turisty“ na základě dohody s americkou společnostní Space Adventures. Podle tiskové agentury Interfax to oznámila ruská vesmírná korporace Roskosmos s tím, že jména soukromých cestovatelů budou zveřejněna začátkem roku.

Start rakety Proton
Zdroj: Twitter/Roskosmos

Moskva již v červnu informovala, že ruská korporace RKK Eněrgija uzavřela se Space Adventures dohodu o cestě dvou turistů na ISS v roce 2023. Tento kontrakt se týká dvou účastníků krátkodobého letu lodí Sojuz MS s pobytem v ruské části ISS. Součástí programu má být i společný výstup z ISS jednoho z turistů s ruským profesionálním kosmonautem.

„Turistické zájezdy“ na oběžnou dráhu jsou pro Moskvu zajímavým zdrojem peněz. Podle agentury Interfax stojí taková „letenka“ zhruba 2,5 miliardy rublů (asi 725 milionů korun).

Dříve ruská média psala, že na základě obdobných dohod společností RKK Eněrgija a Space Adventures se v letech 2001 až 2009 uskutečnilo osm krátkodobých vesmírných expedic turistů s pobytem v ruské části orbitální stanice. Zájemce to prý přišlo na 20 až 35 milionů dolarů (až 780 milionů korun), a to včetně přípravy.

Prvním vesmírným turistou se stal v dubnu 2001 americký milionář Dennis Tito. Zatím poslední byl v září 2009 kanadský miliardář a zakladatel zábavní společnosti Cirque du Soleil (Sluneční cirkus) Guy Laliberté. Dvakrát letěl Američan maďarského původu Charles Simony.

Peníze z kosmu

Rusko získává z kosmického průmyslu značné množství financí, zejména z dopravy amerických astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici. Jeden let jednoho člověka s Roskosmosem vyjde NASA asi na 90,2 milionu dolarů, ale americká kosmická agentura stále častěji využívá zdrojů amerických společností –⁠ zejména Muskovy SpaceX, která už dokáže nosit nejen náklad, ale i astronauty.

A ti dokážou nabídnout i ceny, jimž Rusko nedokáže konkurovat: za místo na Crew Dragonu společnosti SpaceX platí NASA asi 55 milionů dolarů. Společnost Boeing chce za cestu jedné osoby kolem 90 milionů dolarů.