Americká armáda uskutečnila testovací let strategického bombardéru B-21

Americké letectvo v pátek uskutečnilo patrně první let strategického bombardéru B-21, který je vybaven technologií stealth. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na svědky. Informaci o testovacích letech agentuře AP potvrdila mluvčí amerického letectva Ann Stefaneková.

Záběry, které tento let zřejmě zachycují, kolovaly na síti X. Armáda USA a zbrojovka Northrop Grumman stroj poprvé představily loni v prosinci. Po letounu B-2 jde o první nový americký bombardér za více než tři desetiletí.

B-21 je schopný nést konvenční i jadernou munici.

Kromě společnosti Northrop Grumman se na vývoji a výrobě přísně utajovaného letadla podílelo dalších čtyři sta firem ze čtyřiceti amerických států. Americké letectvo hodlá strojů B-21 nakoupit minimálně stovku. Podle původních odhadů z roku 2010 mělo podle Reuters každé letadlo stát 550 milionů dolarů (nyní 12,7 miliardy korun), po započtení inflace by v současnosti cena za jeden stroj mohla činit až 750 milionů dolarů (17,3 miliardy korun). Oficiálně ale cena bombardéru zveřejněna nebyla.

Varianty s pilotem i bez něj

Letoun se podle AP bude vyrábět ve variantách bezpilotních i s pilotem. Letectvo USA chce stroji B-21 nahrazovat starší bombardéry B-1 a B-2, jejichž provoz stojí podle Pentagonu přes 60 tisíc dolarů za hodinu (asi 1,38 milionu korun za hodinu). Společnost Northrop nazývá B-21 letounem šesté generace pro jeho schopnost komunikovat s jinými letouny a snadno integrovat i „budoucí zbraně“ do svých systémů, píše Reuters. Díky odolnějšímu povrchovému materiálu má také B-21 podle výrobců potřebovat méně oprav a potažmo bude mít nižší provozní náklady. V různé fázi výroby je nyní šest těchto strojů.

Strategické bombardéry, s pravděpodobně podobným futuristickým designem ve tvaru letícího rejnoka, vyvíjí také Čína a Rusko. Mocnosti se snaží držet krok ve vojenských technologiích. Novým ruským bombardérem má být Tupolev PAK DA. Čína vyvíjí stroj s názvem H-20.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Diplomaté zemí EU se shodli na šestnáctém balíku sankcí proti Rusku

Zástupci členských států EU se shodli na šestnáctém balíku sankcí proti Rusku, potvrdily diplomatické zdroje. Sankce se zaměří mimo jiné na lodě z ruské stínové flotily i na omezení vývozu hliníku z Ruska. Balík obsahuje rovněž další omezení pro osoby a společnosti, které se podílejí na ruské agresi vůči Ukrajině.
před 15 mminutami

Velká část Oděsy je po rozsáhlém ruském útoku bez tepla a proudu

Rusko v úterý pozdě večer podniklo rozsáhlý útok na jihoukrajinské přístavní město Oděsa. Bez elektřiny a dodávek tepla jsou školy, školky a velká obytná oblast, uvedl starosta Hennadij Truchanov. Zranění utrpěli čtyři lidé včetně dítěte. Gubernátor ruské Samarské oblasti Vjačeslav Fedoriščev mezitím informoval o ukrajinském útoku na ropnou rafinérii ve městě Syzraň.
před 26 mminutami

„Jako by se USA snažily udělat Rusko opět velkým,“ říká o jednání v Rijádu poradce prezidenta Kolář

Mír na Ukrajině nelze bez Ruskem napadené země dohodnout, řekl v Událostech, komentářích v reakci na jednání zástupců Spojených států a Moskvy v Rijádu poradce prezidenta Petra Pavla a bývalý velvyslanec v Rusku a Spojených státech Petr Kolář. „Mně se zdá, jako by Trumpova administrativa, kromě toho, že chce učinit Ameriku opět velkou, se také snažila udělat opět velké Rusko,“ uvedl. Bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky a ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl je rád, že existuje iniciativa, které se americký prezident Donald Trump chytil a snaží se válku ukončit.
před 31 mminutami

Od vítání k deportacím. Německým volbám dominuje migrace

Německé strany před volbami slibují tvrdší imigrační pravidla. Možný budoucí kancléř a lídr konzervativců Friedrich Merz žádá uzavření hranic pro běžence, kteří nemají dokumenty ke vstupu do země, což podle kritiků odporuje ústavě i právu EU. Konzervativci i sociální demokraté chtějí zostřením rétoriky nalákat voliče a oslabit krajní pravici. Její obliba stoupá v době zhoršující se ekonomické situace, kdy zemi tíží výzvy spojené s uprchlíky.
před 2 hhodinami

Americký obchod bude řídit zastánce cel Lutnick, schválil Senát

Americký Senát potvrdil do funkce ministra obchodu miliardáře Howarda Lutnicka. Dosud vedl makléřskou a investiční společnost Cantor Fitzgerald působící na Wall Street. Informovala o tom agentura Reuters. Lutnick je blízkým spojencem prezidenta Donalda Trumpa a patří k zastáncům zavádění cel na zboží dovážené do USA.
06:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kanada zkoumá černé skříňky z převráceného letadla

Kanadští vyšetřovatelé už nalezli černé skříňky z letounu, který v pondělí havaroval při přistání v Torontu. Píše to agentura Reuters. Letadlo společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu se na letištní ploše převrátilo a začalo hořet. Zranění utrpělo 21 lidí.
před 3 hhodinami

Brazilský exprezident Bolsonaro čelí obžalobě z pokusu o převrat

Brazilský generální prokurátor Paulo Gonet obžaloval bývalého krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara z pokusu o státní převrat. Údajně se ho dopustil v roce 2022, kdy se snažil zůstat u moci navzdory tomu, že prohrál volby, píše agentura AP. Politik vinu odmítá. Obžalobě čelí spolu s ním dalších 33 lidí.
před 3 hhodinami

Černá Hora řeší zbraňový problém

Premiér Černé Hory Milojko Spajič oznámil, že zpřísní podmínky pro získání zbrojního průkazu, a vyhlásil dvouměsíční amnestii na odevzdání nepřihlášených zbraní. Je to reakce na tragédii, kdy útočník zavraždil v zemi nelegální zbraní třináct lidí. Podle kritiků to ale k vyřešení problému stačit nebude. Odhaduje se totiž, že v Černé hoře je v oběhu přes sto tisíc nelegálních zbraní. Přibližně 250 tisíc jich Černohorci drží legálně.
před 4 hhodinami
Načítání...