K protestům v Íránu se připojují i školačky a sundávají hidžáby, píše BBC

K protivládním protestům, jež se rozhořely v Íránu po smrti mladé ženy, kterou zatkla mravnostní policie za porušení zákona o nošení hidžábu, se připojily také školačky. Náctileté dívky si na videích, jejichž pravost ověřil zpravodajský web BBC, při protestech na školních dvorech i v ulicích sundávají hidžáby, mávají s nimi a skandují hesla namířená proti náboženskému zřízení.

Lidé v zemi protestují od poloviny září, kdy zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová, která byla zadržena údajně kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb – šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musejí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 povinně nosit na veřejnosti.

Podle policie utrpěla infarkt, podle kritiků a její rodiny však zemřela na následky policejní brutality.

Na záběrech z protestů školaček je slyšet, jak dívky skandují „mulláhové musí zmizet“. Na jednom pondělním videu z města Karadž, které leží na západ od hlavního města Teheránu, studentky ze školy vyhnaly muže, který je patrně ředitel, a křičely na něj, že by se měl stydět. „Pokud se nesjednotíme, zabíjí nás jednu po druhé,“ je slyšet na jiném videu z Karadže.

V Šírázu na jihu země desítky dívek zastavily provoz na hlavní silnici, mávaly svými šátky a s odkazem na íránského nejvyššího duchovního ajatolláha Alího Chameneího, který má v záležitostech státního významu poslední slovo, skandovaly „smrt diktátorovi“.

V úterý byly hlášeny další protesty školaček v Teheránu a v Sakkezu a Sanandadži na severozápadě země.

Několik studentek bylo také vyfotografováno, jak stojí ve třídě s odkrytou hlavou. Některé z nich zvedaly prostředníčky na portréty ajatolláha Chameneího a zakladatele Islámské republiky ajatolláha Ruholláha Chomejního.

Protesty školaček začaly několik hodin poté, co Chameneí prolomil své mlčení o demonstracích, přičemž prohlásil , že za nimi stojí Spojené státy a sionisté, tedy Izrael. Chameneí také řekl, že mu smrt Amíníové „zlomila srdce“, ale zároveň se zastal bezpečnostních sil, které proti demonstrantům násilně zakročily.

Demonstrace mají podle organizace Iran Human Rights přes devadesát obětí.

Bezpečnostní složky ukradly tělo demonstrantky

Íránské bezpečnostní složky ukradly tělo šestnáctileté demonstrantky Níky Šákaramíové a pohřbily ji v jiné vesnici, píše perská redakce BBC. Rodina chtěla Šákaramíovou pohřbít v pondělí. Podle zdrojů BBC ale bylo její tělo ukradeno a pohřbeno ve vesnici vzdálené zhruba čtyřicet kilometrů.

Mladá žena byla deset dní nezvěstná poté, co se 20. září zúčastnila protestu v Teheránu. Podle její tety v poslední zprávě kamarádce uvedla, že ji pronásledují bezpečnostní složky. Její tělo nakonec rodina našla v márnici ve vazební věznici v hlavním městě.

„Když jsme ji šli identifikovat, nedovolili nám vidět její tělo, mohli jsme jen na pár sekund vidět její tvář,“ uvedla teta zemřelé dívky Ataš Šákaramíová. Rodina v neděli tělo Šákaramíové převezla do rodného města jejího otce, západoíránského Chorramábádu. Stalo se tak v den, kdy by dívka slavila své sedmnáctiny. Pod nátlakem rodina souhlasila, že neuspořádá pohřeb.

Podle zdroje BBC ale bezpečnostní složky tělo z Chorramábádu ukradly a pohřbily ji ve vesnici Vejsián. Stovky protestujících se pak shromáždily na místním hřbitově a skandovaly hesla proti vládě, mimo jiné „smrt diktátorovi“ s odkazem na íránského nejvyššího duchovního ajatolláha Alího Chameneího.

Teta dívky, která o své neteři informovala na sociálních sítích, byla v neděli zatčena a bezpečnostní složky prohledaly její dům. Ženě řekly, že ji zabijí, pokud se kdokoliv z rodiny zúčastní protestů.