Při protestech v Uzbekistánu zemřelo osmnáct lidí

Osmnáct lidí přišlo o život při protestech v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu, uvedla místní generální prokuratura podle tiskových agentur. Během protestů v minulém týdnu utrpělo zranění 243 lidí. Úřady také ohlásily, že zadržely více než pět set účastníků nepokojů.

„Během masových nepokojů v správním středisku autonomní republiky Nukusu ve dnech 1. a 2. července zahynulo osmnáct lidí, různě závažná zranění utrpělo 243 občanů, včetně 38 příslušníků bezpečnostních složek,“ řekl uzbekistánské zpravodajské televizi mluvčí generální prokuratury Abror Mamatov podle agentury TASS.

Během nepovolených demonstrací a následných nepokojů v Nukusu úřady zadržely 516 lidí, z nichž některé po správním řízení propustily na svobodu, uvedl velitel národní gardy Uzbekistánu Davron Džumanijazov podle agentury Interfax. Ta připomněla dřívější prohlášení úřadů, že zadržely skupinu organizátorů nepokojů a obvinily je z pokusu o uchvácení moci.

Již v neděli prezident Šavkat Mirzijojev uvedl, že při protestech přišlo o život několik lidí. Prezident tvrdil, že demonstranti v Nukusu házeli kamení, zakládali požáry a útočili na policii. „Bohužel jsou oběti mezi civilisty i mezi strážci zákona,“ řekl.

Zprávy o nepřiměřeném použití síly

Protesty tisíců lidí odstartoval návrh ústavního dodatku, který by omezil autonomii republiky na západě Uzbekistánu. Kvůli demonstracím byly v Nukusu hospitalizovány tisíce lidí, hlásila uzbekistánská média.

Prezident v sobotu večer oznámil, že s ohledem na demonstrace od návrhu upustí, ale vyhlásil v autonomní republice na měsíc nouzový stav.

Na sociálních sítích kolovala neověřená videa se zraněnými či patrně mrtvými demonstranty, a s příslušníky pořádkových sil, kteří střílejí. Hojně se sdílelo video s ulicí, která je pokrytá červenou kapalinou, kterou někteří komentující označují za krev, jiní za barvu.

„Existují nepotvrzené zprávy o nepřiměřeném použití síly ze strany bezpečnostních složek při protestech v Nukusu z 1. července,“ napsal na Twitteru ředitel organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) pro Evropu a Střední Asii Hugh Williamson.

Nemocnice plné zraněných

Uzbekistánský server Daryo.uz citoval šéfa karakalpatského ministerstva zdravotnictví, podle kterého jsou nemocnice v Nukusu plné pacientů zraněných při střetech s policií. „Hospitalizovaných byly tisíce, podstupují léčbu,“ řekl podle serveru.

Podle současné uzbekistánské ústavy je Karakalpakstán považovaný za svrchovanou republiku v rámci Uzbekistánu, která má právo se oddělit po uspořádání referenda. V Uzbekistánu, nejlidnatější středoasijské zemi s přibližně 35 miliony obyvatel, jsou veřejné demonstrace zakázány, připomněla agentura AFP.