Němcova před vraždou sledoval agent FSB spojovaný i s otravou Navalného, píše Bellingcat

Ruského opozičního politika Borise Němcova, který byl v roce 2015 zastřelen v Moskvě, téměř rok před smrtí sledoval agent ruské tajné služby FSB. Zjistili to investigativní novináři serverů Bellingcat, BBC a The Insider. Zavražděného opozičníka podle nich sledoval agent patřící ke stejnému oddělení FSB, které Bellingcat už dříve spojil s otravou dalších výrazných opozičních postav, včetně Alexeje Navalného. Úřady zapojení odmítají.

Někdejší ruský vicepremiér Němcov byl zastřelen v únoru 2015 v centru ruské metropole nedaleko Kremlu. Za vraždu byla odsouzena skupina Čečenců, objednavatele zločinu se ale vypátrat nepodařilo. Ruské úřady odmítají, že by se na vraždě politika podílely.

Tým investigativních novinářů uvádí, že Němcova v měsících před jeho smrtí sledoval agent FSB vedený jako Valerij Sucharev. Politika dle zjištění potají doprovázel nejméně na třinácti cestách, naposledy jen deset dní před vraždou.

Novináři svou investigativní práci opřeli o –⁠ na černém trhu získané –⁠ informace z databáze FSB, ve které lze mimo jiné sledovat rezervace či nákup letenek a jízdenek. Sucharevovy rezervace pak porovnali s veřejně dostupnými zprávami o cestování Němcova.

„Ve zkorumpované společnosti, jako je Rusko, je (zmíněná databáze, pozn. red.) dvousečnou zbraní,“ konstatuje reportér Bellingcat Christo Grozev, podle kterého tento nástroj používají k přesnému sledování příslušníci FSB, v případě uniklých informací ho ale mohou ke sledování těchto „špionů“ využít i novináři.

Většina Němcovových cest vedla z Moskvy, kde žil, do Jaroslavle, kde zasedal v regionálním parlamentu. Podle zjištění se zdá, že Sucharev znal Němcovovy plány předem, protože často přijížděl do stejné destinace jen několik minut nebo hodin před politikem.

Sledován byl Němcov podle novinářů opravdu pečlivě. Když v létě 2014 letěl na Sibiř, let si rezervoval 2. června těsně po půlnoci. O deset minut později si letenku do stejné destinace koupil i Sucharev. Do Novosibirsku dorazili oba ve stejný den.

BBC požádala Kreml a FSB o komentář k důkazům, které společně s Bellingcat a The Insider shromáždila. Podle mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrije Peskova „nic z toho nesouvisí s ruskou vládou“ a závěry novinářů označil za výmysl. FSB na žádost o komentář nereagovala.

Pokusy o zabití kritiků Putina

V Rusku je obvyklé, že bezpečnostní agentury sledují významné opoziční představitele, poznamenává BBC. Sucharev ale nebyl jen řadovým agentem – Bellingcat ho v předchozím vyšetřování spojil se dvěma pokusy o atentát, které byly zaměřeny na prominentní kritiky Putina.

Prvním cílem byl Němcovův přítel, opoziční politik Vladimir Kara-Murza, kterého v květnu 2015 podle Bellingcat otrávilo oddělení FSB. Sucharev byl členem týmu, který ve stejnou dobu jako Kara-Murza navštívil Kazaň. Odtud se opozičník vrátil ve vážném zdravotním stavu. Podle ruských lékařů měl „srdeční nedostatečnost“. V roce 2017 Kara Murza čelil dalšímu neúspěšnému pokusu o otravu, píše BBC. Ruská vláda odmítá tvrzení, že by se na otravách podíleli její agenti.

Pokusu o otravu čelil i Navalnyj, který v roce 2020 přišel do kontaktu s bojovou látkou ze skupiny novičok. Bellingcat zjistil, že tým FSB sledoval Navalného ve východoruském Tomsku bezprostředně před otravou.

Sucharev ve městě fyzicky nebyl. Z výpisů telefonních hovorů však vyplývá, že v měsících bezprostředně před otravou 145krát telefonicky nebo přes zprávy hovořil s nejméně čtyřmi členy tohoto týmu a s výše postaveným příslušníkem FSB. Ruská vláda i v tomto případě odmítá, že by se na otravě Navalného jakkoliv podílela.

Němcov byl výrazným protivníkem Putina. Jeho smrt v roce 2015 se stala nejvýraznější – ale nikoliv první – politickou vraždou od doby, kdy se Putin dostal k moci. Němcov se stal výraznou osobností v 90. letech 20. století, kdy za prezidenta Borise Jelcina působil jako místopředseda vlády. Podle odhadů se mohl velmi pravděpodobně stát jeho nástupcem.

K moci se ale nakonec dostal Putin a Němcov byl odsunut na pozadí ruské politiky. Mimo jiné vystupoval proti ruskému útoku na východní Ukrajinu v roce 2014.