Severní Korea provedla novou zkoušku balistické rakety

Severní Korea vypálila přes své východní pobřeží balistickou střelu. Podle zpravodajského serveru BBC News to uvedla japonská a jihokorejská vláda a později to potvrdila také americká armáda. Severokorejská státní agentura později uvedla, že KLDR zkušebně odpálila nově vyvinutou hypersonickou raketu. První letošní severokorejský raketový test přišel jen pár dní poté, co se tamní vůdce Kim Čong-un zavázal k rozvoji zbrojního arzenálu, což odůvodnil nestabilní mezinárodní situací. Zkoušky balistických raket, stejně jako testy jaderných zbraní, zakazují Severní Koreji rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Odpálení střely oznámila jako první japonská pobřežní stráž, podle níž se mohlo jednat o balistickou raketu. Později tuto skutečnost potvrdilo jihokorejské ministerstvo obrany.

Japonský ministr obrany Nobuo Kiši podle agentury Reuters řekl, že předpokládaná balistická raketa doletěla do vzdálenosti asi pět set kilometrů. Experti dosah zatím nepotvrdili. „Mohla to být i raketa dlouhého doletu odpálená na kratší vzdálenost,“ řekl zpravodajskému serveru BBC News spolupracovník americké Carnegieho nadace pro mezinárodní mír Ankit Panda.

V roce 2017 KLDR otestovala raketu Hwasong-15, která vystoupala do odhadované výšky 4500 kilometrů. Podle analytiků se tím ukázalo, že by potenciálně mohla zasáhnout území Spojených států.

Jihokorejský generální štáb uvedl, že ve středu v 8:07 místního času (0:07 SEČ) vyletěla z vnitrozemské části KLDR směrem na východ střela, která dopadla do moře.

Japonský premiér Fumio Kišida označil nový severokorejský test za „velmi politováníhodný“. Jihokorejský prezident Mun Če-in uvedl, že odpal rakety zvýšil napětí v oblasti a poškodil mezikorejské vztahy. „Neměli bychom ale vzdávat naději na dialog. Pokud budou obě Koreje spolupracovat a posilovat důvěru, jednoho dne bude dosaženo míru,“ řekl při návštěvě města Kosong ležícího nedaleko hranice Jižní a Severní Koreje, kam přijel u příležitosti budování nové železnice, jež by podle něj mohla v budoucnu spojit rozdělený Korejský poloostrov.

„Hypersonická hlavice (…) přesně zasáhla předem stanovený 700 kilometrů vzdálený cíl,“ uvedla podle Kjódó severokorejská státní agentura. Jde už o druhý test hypersonické střely, která je podle odborníků citovaných AFP důkazem pokroku severokorejského zbrojního průmyslu.

Jednání o konci jaderných zbraní na poloostrově několik let nepokročila

Rozhovory zaměřené na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova a ukončení severokorejských raketových balistických programů výměnou za uvolnění sankcí nepokročily od roku 2019, kdy summit vůdce KLDR Kim Čong-una a bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v Hanoji skončil neúspěchem.

Severní Korea nicméně od roku 2017 dodržuje dobrovolné moratorium na zkoušky jaderných zbraní a také svých největších mezikontinentálních balistických raket.

Loni v říjnu ale KLDR odzkoušela nový typ balistické střely odpalovaný z ponorky. Test vzbudil obavy u regionálních mocností i Spojených států, protože by dával autoritářskému režimu k dispozici technologii pro nepozorované vypálení raket.

Před několika měsíci také Pchjongjang vypálil nově vyvinutou protiletadlovou střelu a krátce předtím vyzkoušel dosud neznámou, údajně hypersonickou raketu. V nedávné době rovněž zkušebně odpálil balistické rakety a naváděné střely s plochou dráhou letu, které by mohly být schopny nést jadernou hlavici.

Hypersonické střely se pohybují nejméně pětkrát větší rychlostí než zvuk a za svůj let na rozdíl od balistických střel neopustí zemskou atmosféru. Podle vojenských expertů proti nim v současné chvíli neexistuje účinná obrana, někteří se však domnívají, že nejsou dostatečně přesné.

Načítání...