Uzbekistán ohlásil přílet desítek vojenských letadel z Afghánistánu, později vše popřel

Uzbecká prokuratura dementovala své sdělení, že do Uzbekistánu uprchly během víkendu stovky afghánských vojáků ve 22 vojenských letounech a 24 helikoptérách. Podle agentury TASS se prokuratura za svou první informaci omluvila. Nicméně jedno z letadel se zřejmě srazilo se stíhačkou středoasijské země a oba stroje se zřítily. Ministerstvo obrany dříve uvedlo, že protivzdušná obrana v neděli sestřelila afghánské vojenské letadlo, které se pokusilo narušit hranice země. Tádžikistán mezitím oznámil, že umožnil přistát na svém území afghánským vojenským letadlům s asi stovkou vojáků.

„Předchozí informace prokuratury na Twitteru nebyla založena na dostatečně ověřených informacích,“ citovala agentura TASS uzbeckou prokuraturu, která se za zprávu oficiálně omluvila.

Dříve tvrdila, že uzbecké letectvo o víkendu přinutilo přistát v příhraničním městě Termez 46 letadel, která se snažila ilegálně dostat do vzdušného prostoru Uzbekistánu. Uvedla také, že se přitom stíhačka MiG-29 uzbecké armády srazila s letounem Embrayer-314, který letěl z Afghánistánu.

Uzbecká generální prokuratura také dříve uvedla, že do Uzbekistánu přiletělo celkem 585 afghánských vojáků a dalších 158 jich překročilo v neděli hranici pěšky. Afghánská letadla podle ní doprovázely uzbecké stíhačky a přitom se jedna z nich s afghánským strojem srazila. Piloti obou letadel se podle ní katapultovali a přežili. Vyjádření prokuratury bylo v rozporu s dřívějším sdělením ministerstva obrany, které prohlásilo, že uzbecká armáda v neděli sestřelila afghánský letoun, poznamenala agentura Reuters.

„Síly protivzdušné obrany armády Uzbekistánu 15. srpna v Šerabadském okrese Surchondarské oblasti překazily pokus o nezákonné překročení hranice Uzbekistánu vojenským letounem do Afghánistánu,“ řekl agentuře Ria Novosti představitel ministerstva obrany, podle nějž se pilot katapultoval. Kolik lidí se nacházelo na palubě letounu, nebylo zcela jasné. Uzbecký informační server Gazeta.uz s odvoláním na svůj zdroj uvedl, že na palubě byli dva příslušníci afghánské armády, které zdravotníci převezli do nemocnice.

V neděli Uzbekistán oznámil, že zadržel 84 afghánských vojáků, kteří se pokusili překročit hranici. Vojáci nekladli odpor a požádali o zdravotnickou pomoc, poznamenala agentura Reuters. Další skupina afghánských vojáků se podle Taškentu shromáždila u hraničního přechodu na afghánské straně hranic.

Video Události
video

Události: Afghánistán je po dvaceti letech v rukou Talibanu

Tádžikistán povolil afghánským pilotům přistát

Další středoasijská země - Tádžikistán - v pondělí oznámila, že povolila na svém území přistání několika vojenským letounům, na jejichž palubě bylo přes sto afghánských vojáků. Učinila tak poté, co letadla vyslala nouzový signál. „Na jeho základě bylo v souladu s mezinárodními závazky rozhodnuto povolit afghánským vojákům přistání na letišti ve městě Bochtar,“ sdělilo agentuře Interfax tiskové oddělení tádžické diplomacie.

Sousední Afghánistán v posledních dnech prakticky celý ovládlo radikální islamistické hnutí Taliban, které v neděli vstoupilo do hlavního města Kábulu. Prezident Ašraf Ghaní opustil zemi. Do Tádžikistánu už minulý měsíc uprchly před rychle postupujícími bojovníky Talibanu stovky afghánských vojáků.