Zřícení domu nedaleko Miami má nejméně čtyři oběti, téměř 160 lidí se pohřešuje

Floridští hasiči dál pátrají po možných přeživších v troskách dvanáctipatrové budovy, která se v noci na čtvrtek zřítila v pobřežním městečku Surfside severně od Miami. Neštěstí si vyžádalo nejméně čtyři životy, 159 lidí se stále pohřešuje. Vyprošťovací a záchranná operace od čtvrtečních ranních hodin pokračuje takřka nepřetržitě, zatímco rodiny čekají na jakékoliv zprávy o svých nezvěstných příbuzných. Pátrací týmy mezitím ohlásily, že pod troskami slyšely bušení a další zvuky, hlasy ale neslyšely. Okolnosti pádu 40 let staré stavby zatím nejsou jasné. Spekuluje se o narušené statice vzhledem k nestabilnímu podloží.

Nejméně 110 dříve pohřešovaných lidí se už podařilo dohledat. Kolik lidí v domě bylo, když se zhroutil, ale stále není jasné. Starostka okresu Miami-Dade Daniella Levineová v ranním televizním pořadu Good Morning America potvrdila, že v noci na pátek byla ze sutin vyproštěna další tři těla, čímž bilance mrtvých vystoupila na čtyři.

Uvedla také, že se počet pohřešovaných z původních 99 zvýšil. Panují proto obavy, že skutečný počet obětí bude ještě výrazně vyšší. Hlášeno bylo také 11 zraněných, z nichž čtyři byli hospitalizováni. V prvních hodinách po incidentu záchranáři vyprostili nejméně 35 lidí.

Policejní ředitel Miami-Dade současnou situaci označil za velmi těžkou s tím, že to bude postupem času ještě obtížnější. Televizní záběry z pátečního rána zachytily, jak hasiči v troskách bojovali také s plameny. Pátrací operaci navíc komplikují přeháňky.

Stav nouze

Prezident Joe Biden schválil vyhlášení stavu nouze na Floridě, což znamená, že místním úřadům bude na místě pomáhat Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA). Do pátrání byli zapojeni také speciálně vycvičení psi a část záchranářů se k možným přeživším pokouší dostat přes podzemní parkoviště pod budovou. Jde však o náročnou a nebezpečnou operaci.

„Proces je nyní pomalý a metodický,“ uvedl Ray Jadallah z hasičského záchranného sboru okresu Miami-Dade. „Kdykoli jsme začali porušovat části konstrukce, padaly na nás sutiny,“ dodal. Práci hasičům komplikuje také neustálý déšť a bouřky.

Floridské úřady mezitím začaly odebírat vzorky DNA od příbuzných pohřešovaných obyvatel budovy pro případ, že to bude nutné pro identifikaci ostatků.

Příčina je zatím nejasná

Rodiny pohřešovaných na jakékoliv informace čekají v kulturním domě, který je od místa tragédie vzdálený několik bloků. Obávají se však nejhoršího.

Nicolas Fernandez uvedl, že se svým blízkým nedovolal. „Myslím, že jsou pryč,“ řekl televizi CBS. „Nechci být pesimista, ale voláme jim neustále a nikdo to nebere,“ dodal. Jenny Urgelesová se o zřícení domu, kde žili její rodiče, dozvěděla ve čtvrtek ráno po probuzení. Zavolala jim, ale v obou případech hovor spadl do hlasové schránky. „Držím se naděje. Zoufale chci vědět, co se děje,“ řekla místní televizní stanici. 

Příčinu sesuvu budovy místní úřady dosud neobjasnily. Podle videa se patrně jako první sesunul střed domu a o několik sekund později část, která byla nejblíže k oceánu. Čtvrť přitom zahalil oblak prachu. Budova byla postavena v roce 1981 a měla více než 130 bytových jednotek, z toho 80 obsazených. Zničeno jich bylo 55. Podle úřadů stavba procházela procesem opětovného schvalování, který si vyžadoval jisté opravy, a na přilehlém pozemku se stavěla nová budova.

Starosta Charles Burkett zmínil probíhající opravu střechy. O tom, zda oprava mohla hrát nějakou roli při zhroucení domu, ovšem spekulovat nechtěl. Loni zveřejněná studie výzkumníků Floridské mezinárodní univerzity zjistila, že budova postavená na vysušených mokřadech v 90. letech klesala rychlostí dva milimetry za rok, což mohlo ovlivnit její statiku.

Autor studie Shimon Wdowinski však zdůraznil, že výzkum zachytil jen moment v čase. Novinám Miami Herald řekl, že se setkal i s mnohem výraznějšími posuny domů. „Viděli jsme mnohem větší hodnoty, ale tady to vynikalo, protože většina oblasti byla stabilní a nevykazovala pokles,“ řekl s tím, že studie nemá být brána jako vysvětlení zřícení stavby. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rádio Svobodná Evropa dostalo se zpožděním peníze na duben

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) ve středu obdrželo se šestitýdenním zpožděním finance na svůj dubnový provoz, uvedla rozhlasová stanice se sídlem v Praze. Pokračuje nicméně v soudním sporu o získání všech finančních prostředků, které pro ni na letošní rok vyčlenil americký Kongres a které jí odebrala administrativa prezidenta Donalda Trumpa.
před 35 mminutami

USA mohou deportovat na základě dvousetletého zákona, rozhodla soudkyně

Federální soudkyně v americkém státu Pensylvánie v úterý rozhodla, že Spojené státy mohou k urychlení deportací údajných členů venezuelských gangů používat zákon o znepřátelených cizincích z roku 1798. Agentura Reuters píše, že úřady o tom ovšem tyto lidi musejí v třítýdenním předstihu informovat a musejí jim dát možnost se proti rozhodnutí o vyhoštění bránit.
05:53Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Orbán obvinil Ukrajinu a maďarskou opozici z „očerňující kampaně“

Maďarský národněkonzervativní premiér Viktor Orbán v úterý obvinil Ukrajinu z toho, že se v Maďarsku snaží narušit vládou spuštěné dotazování veřejnosti týkající se možného vstupu Ukrajiny do EU. Server Telex.hu napsal, že podle Orbána k tomu Ukrajincům slouží hlavní maďarská opoziční strana TISZA. Kyjev se k tomu zatím nevyjádřil.
06:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vraždění Židů s válkou neskončilo. Za pogromem v Kielcích stáli komunisti, říká polonista

K vraždění Židů na evropském kontinentě docházelo po mnoho staletí. S porážkou nacistického režimu, který si dal za cíl „konečné řešení židovské otázky“, však násilí neskončilo. Historik Jiří Friedl z Univerzity Karlovy a polonista Jan Jeništa z Univerzity Palackého pro web ČT24 popsali poválečné pogromy na území tehdejšího Československa a v Polsku. Tam se odehrál jeden z nejznámějších poválečných pogromů, který byl podle polonisty odkazujícího se na mnohé zdroje připravený komunistickou tajnou policií a vykazoval prvky promyšleného plánu.
před 2 hhodinami

V USA jsou první Afrikánci, kterým Washington zaručil status uprchlíka

Do Spojených států dorazila první skupina Afrikánců, potomků evropských přistěhovalců, kterým Washington zaručil status uprchlíka. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa tito lidé v Jihoafrické republice sami čelí rasové diskriminaci, což tamní vláda popírá. Statistiky přitom dokládají, že bílá menšina stále patří mezi privilegované – vlastní většinu půdy a nezaměstnanost u ní představuje zhruba deset procent. V řadách černošské populace si přitom práci nemůže najít téměř polovina lidí.
před 2 hhodinami

„Co s námi bude?“ Ukrajinským rodinám se životy mění ze dne na den

Svět očekává, do jaké podoby se vyvinou a zda se vůbec uskuteční čtvrteční přímé rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem v Turecku. Boje na frontách východní Ukrajiny přitom neustávají. Rusko v úterý oznámilo dobytí vesnice Miroljubivka. Ve stínu bojů do vzdálenosti desítek kilometrů žijí lidé, které vývoj nutí k existenčním rozhodnutím. Životy se ze dne na den mění celým rodinám.
před 11 hhodinami

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

USA zruší všechny sankce vůči Sýrii, oznámil v Saúdské Arábii Trump

Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii, oznámil v úterý při návštěvě Saúdské Arábie prezident USA Donald Trump. Sdělil, že věří, že se nové syrské vládě podaří stabilizovat situaci v zemi. Dříve toho dne šéf Bílého domu podepsal investiční dohodu s Rijádem, jež zahrnuje zakázky za stovky miliard dolarů. V následujících dnech se vydá do dalších zemí Perského zálivu: Kataru a Spojených arabských emirátů. Očekává se mimo jiné jednání o příměří ve válce v Gaze či Trumpem avizované „převratné“ oznámení.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...