Kancléřskou kandidátkou německých Zelených bude Baerbocková

Německé Zelené povede do zářijových parlamentních voleb jako kancléřská kandidátka Annalena Baerbocková. Oznámil to Robert Habeck, který spolu s ní tvoří spolupředsednické duo ekologické strany. Ta má podle průzkumů velkou šanci sestavovat po volbách vládní koalici.

Annalena Baerbocková
Zdroj: Reuters Autor: LEON KUEGELER

„Dnes nastal okamžik oznámit, že první zelenou kandidátkou na kancléřku bude Annalena Baerbocková,“ řekl Habeck. Připustil, že o post volebního lídra měli zájem oba. „Bojujeme o kancléřský úřad. Jsme proto v situaci, kdy jeden musel ustoupit,“ uvedl.

Rozhodnutí, kdo z nich kancléřským kandidátem nakonec bude, předcházely podle Habecka „upřímné, důvěrné a někdy i těžké rozhovory“. „Nakonec ale mohl zůstat jen jeden,“ řekl. Dodal, že společně s Baerbockovou vytvořili za poslední roky v čele Zelených nový styl vedení, který je založen na spolupráci a vzájemné úctě.

„Jako kandidátka dnes činím nabídku celé společnosti. Je to pozvání vést naši pestrou, silnou a bohatou zemi k dobré budoucnosti,“ řekla Baerbocková s tím, že pilířem pro ni bude ochrana životního prostředí. „Ochrana klimatu je úkolem naší doby, je to úkolem mé generace,“ řekla. Slíbila, že bude plnit pařížskou dohodu z roku 2015, aby se podařilo udržet průměrné oteplení klimatu do dvou stupňů Celsia oproti době před nástupem průmyslové revoluce.

„Pro všechny to znamená odvahu dělat věci jinak. Záleží na nás, proto dnes před vámi stojím,“ řekla. „Společně utvářet budoucnost, to je má nabídka, to je naše nabídka,“ dodala na závěr projevu.

Konečné rozhodnutí musí ještě v červnu potvrdit stranický sjezd, který se bude podrobně věnovat volebnímu programu. Souhlas sjezdu je nicméně považován za formalitu, jeho odmítnutí nyní oznámené kandidatury se nepředpokládá.

Pragmatická politoložka

Čtyřicetiletou Baerbockovou a o jedenáct let staršího Habecka komentátoři často označují za dvě odlišné osobnosti, které ale spojují politické i hodnotové názory.

Sami spolupředsedové takové hodnocení podporují, neboť doktor filozofie a spisovatel Habeck se staví do role intelektuála, zatímco politoložka Baerbocková vystupuje jako pragmatička. „Jsou to dva úplně odlišné typy, úspěšně se ale doplňují,“ říká berlínský zpravodaj rozhlasové stanice Deutschlandfunk Klaus Remme.

Baerbocková s Habeckem vedou stranu od ledna 2018, co po volbách zkrachovalo jednání o vytvoření vládní koalice s konzervativní CDU/CSU a liberální FDP.

Kritici Baerbockové zdůrazňují, že spolupředsedkyně Zelených nemá na spolkové a ani na zemské úrovni žádné vládní zkušenosti.   

Zkušenosti ze zahraniční politiky

Baerbocková má naopak bohaté zkušenosti ze zahraniční politiky. V rámci své strany pracovala v letech 2008 až 2013 jako mluvčí federální pracovní skupiny Zelených pro Evropu a v této pozici se podílela na formování zahraničně-politické strategie.

V letech 2009 až 2012 byla členkou rady Evropské strany zelených, která sdružuje ekologické strany v Evropě.

V domácí politice se chtěla významněji prosadit už v roce 2009 – tehdy se ale do německého parlamentu nedostala, zvolena byla o čtyři roky později. V prvním volebním období byla mimo jiné mluvčí pro klimatickou politiku parlamentní frakce své strany, členkou výboru pro ekonomické otázky, výboru pro záležitosti EU a mluvčí německo-polské parlamentní skupiny. Po opětovném zvolení v roce 2017 je členkou výborů pro záležitosti EU a pro ekonomiku a energii.