Italští poslanci podle očekávání vyslovili důvěru vládě Maria Draghiho

Italští poslanci podle očekávání vyslovili důvěru vládě ekonoma Maria Draghiho, kterou tvoří 15 politiků z levicových i pravicových stran a devět nestraníků, včetně premiéra. Pro hlasovalo 535 poslanců, 56 bylo proti a pět se zdrželo, informovala televize SkyTG24. O den dříve dostala vláda širokou podporu i v Senátu. Přísahu složil kabinet už v sobotu.

Mario Draghi
Zdroj: ČTK/PA/BENEDETTI / STEFANO CAROFEI / PO

V horní komoře parlamentu dostala v noci na čtvrtek Draghiho vláda důvěru od 262 senátorů, 40 hlasovalo proti a dva se zdrželi.

Nový kabinet je označován za vládu národní jednoty, má totiž podporu od levicových zákonodárců až po členy krajně pravicové strany Liga. Podle některých analytiků ale právě to může vládnutí komplikovat.

Hlavním úkolem třiasedmdesátiletého ekonoma Draghiho, který si jako šéf Evropské centrální banky (2011-2019) vysloužil přezdívku Super Mario za záchranu společné evropské měny, bude pokračování v boji proti šíření covidu-19, zejména dokončení očkovací kampaně a obnova ekonomiky po pandemických opatřeních.

„Itálie v podstatě čeká na zlepšení ekonomické situace a také realizaci reforem požadovaných EU. Myslím, že se tomu bude muset přizpůsobit celé spektrum italské politické scény. Draghiho projev se příliš neliší od projevů jiných italských premiérů. Ty největší problémy řeší Itálie už několik desetiletí,“ sdělila spolupracovnice ČT z Říma Vědunka Lunardi.

Draghi ve středu naznačil, že nyní se veřejné peníze budou dávat na efektivní rozvoj, podpory se také dočkají menší kliniky a místní lékaři. „V Itálii je řada podniků udržovaná v produkci státem, přestože jsou neefektivní. Činí se tak, protože by musely propouštět. Děje se tak na jihu a ve střední Itálii. Draghi naznačil, že takto se už dál nebude postupovat,“ doplnila Lunardi.

V novém kabinetu zůstalo několik ministrů z předchozí vlády

Italská vláda složená z patnáci politiků a osmi nestranických odborníků složila slavnostní přísahu do rukou prezidenta Sergia Mattarelly minulou sobotu.

Nová italská vláda je už třetí vládou v zemi od posledních parlamentních voleb v roce 2018, které vyhrálo Hnutí pěti hvězd (M5S). To pak sestavilo pod vedením nestraníka Giuseppeho Conteho koaliční vládu s krajně pravicovou Ligou Mattea Salviniho, který ale koalici v létě 2019 opustil. Hnutí M5S se pak dohodlo na vytvoření vlády s opoziční Demokratickou stranou (PD), aby zabránilo předčasným volbám a vítězství krajní pravice, jíž tehdy průzkumy dávaly velké šance.

Už v září 2019 ale PD opustil expremiér Matteo Renzi, který si založil vlastní stranu Živá Itálie (IV) a který minulý měsíc z vládní koalice vystoupil. Conte pak podal demisi v očekávání, že ho prezident znovu pověří sestavením vlády. Nezískal ale dostatečnou podporu parlamentních stran, a tak prezident svěřil tento úkol Draghimu.

V nové vládě je několik dosavadních ministrů, mimo jiné šéf diplomacie Luigi Di Maio, ministr zdravotnictví Roberto Speranza a ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová. V čele klíčového resortu hospodářství a financí nově stanul nestraník Daniele Franco, ekonom z vedení italské centrální banky.