V USA stanula před soudem dvojice islamistických teroristů. Patřili do skupiny s „džihádistou Johnem“

Do Spojených států byli ve středu přepraveni dva bývalí britští občané, kteří čelí obvinění, že se jako členové teroristické organizace Islámský stát (IS) podíleli na vraždách amerických zajatců v Sýrii. Dvojice se později prostřednictvím videospojení zúčastnila slyšení u federálního soudu. Teroristé patřili do skupiny radikálů, kterým se kvůli britskému přizvuku přezdívalo Beatles. Nejznámější z gangu byl Mohammed Emwazi, takzvaný „džihádista John“, který je už několik let po smrti.

Obvinění džihádisté Alexanda Kotey a El Shafee Elsheikh
Zdroj: ČTK, AP, Alexandria Sheriff´s Ofice

Obvinění džihádisté Alexanda Kotey a El Shafee Elsheikh si už u federálního soudu v Alexandrii ve Virginii vyslechli obžalolobu. Další slyšení se bude konat v pátek.

Oba podle obžaloby patřili k čtyřčlenné skupině radikálů Islámského státu, jež stojí za vraždami západních novinářů včetně Američanů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa, humanitárních pracovníků Kayly Muellerové a Petera Kassiga a syrských vojáků z let 2014 a 2015.

Z některých vražd si dělali teroristé videozáznamy, kterými se snažili v západním světě šířit propagandu strachu. Způsob usmrcení, během kterého oběti setli hlavu, byl nevídaně brutální. 

Džihádista John a jeho spolubojovníci

Kvůli britským přízvukům se skupině radikálů přezdívalo podle slavné britské kapely Beatles. Nejznámější z gangu byl Mohammed Emwazi, přezdívaný „džihádista John“. Zabit byl v roce 2015 při britsko-americkém útoku s pomocí bezpilotního letounu.

Koteyho a Elsheikha v uplynulém roce drželi ve vazbě američtí vojáci v Iráku. Oba muži vyrostli ve Spojeném království a měli britské občanství. To jim však Londýn odebral.

USA již delší dobu žádaly Británii o spolupráci v případu, ale společný postup blokoval odlišný postoj obou zemí k trestu smrti. V srpnu Američané uvedli, že oba obviněné v případě uznání viny nepopraví.

„Tato obvinění jsou výsledkem mnoha let tvrdé práce s cílem dosáhnout spravedlnosti pro naše občany, které zabil ISIS. Život jim vrátit nemůžeme, ale můžeme pro ně, jejich rodiny a všechny Američany usilovat o spravedlnost,“ uvedl v prohlášení americký ministr spravedlnost William Barr.

Obžaloba 

Čtyřiadvacetistránková obžaloba obsahuje dlouhý seznam mučících praktik, kterých se podle vyšetřovatelů dvojice dopustila na zajatcích.

Mimo jiné zmiňuje například elektrické šoky, dvacetiminutové bití dřevěnými holemi, nucení zajatců, aby se spolu prali, či takzvaný waterboarding, tedy simulované tonutí.

Kotey a Elsheikh byli podle obžaloby zapojeni do vraždy americké humanitární pracovnice Kayly Muellerové, kterou IS zajal v srpnu 2013. Od října 2014 ji údajně sexuálně zneužíval někdejší vůdce IS abú Bakr Bagdádí, zatímco byla v zajetí v Sýrii. Její rodina téhož roku obdržela od IS e-mail se zprávou, že žena v Sýrii zemřela.

Celkem dvojice čelí obvinění ze čtyř únosů, jež skončily smrtí, a čtyř dalších trestných činů včetně spiknutí za účelem vraždy a podpory teroristů. V případě odsouzení hrozí mužům doživotní vězení.