Spor o irskou hranici se hrotí. Evropská komise zahájila s Británií řízení pro porušení brexitové dohody

Evropská komise (EK) zahájila s Velkou Británií řízení pro porušení loni schválené brexitové dohody. Oznámila to její předsedkyně Ursula von der Leyenová. Brusel dal Londýnu měsíc na reakci. 

Exekutiva Evropské unie neúspěšně žádala britskou vládu, aby do konce září z návrhu kontroverzního zákona o vnitřním trhu vypustila pasáže porušující právně závaznou dohodu. Britská Dolní sněmovna však v úterý návrh schválila v původní podobě, čímž podle von der Leyenové zásadně nabourala vzájemnou důvěru.

Ve Westminsteru schválený návrh vlády Borise Johnsona má za cíl zajistit volný obchod mezi všemi částmi Spojeného království. Tím porušuje takzvaný protokol o Severním Irsku, jenž je jedním ze základních pilířů brexitové dohody, kterou loni schválila Unie i Británie.

Podle něj bude tato část království součástí unijního volného trhu, což má zabránit vzniku tvrdé hranice mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou, která zůstala součástí EU. Aby mohl vstoupit v platnost, musí zákon ještě schválit Sněmovna lordů.

Brusel je podle šéfky EK nadále otevřen dialogu

„Lhůta vypršela včera (ve středu) a problematické pasáže nebyly odstraněny. Proto se dnes Komise rozhodla zaslat britské vládě dopis, který formálně zahajuje řízení pro porušení povinností,“ řekla ve čtvrtek von der Leyenová. Brusel je podle ní nadále otevřen dialogu.

Spojené království má do konce tohoto měsíce čas předložit k výzvě své připomínky. Po prozkoumání těchto připomínek nebo v případě, že připomínky předloženy nebudou, může Komise případně rozhodnout o vydání odůvodněného stanoviska. Po něm by případ obdržel Soudní dvůr EU, který může v konečném důsledku rozhodnout o finanční pokutě pro Británii za nedodržení unijního práva. Celý proces se nicméně může táhnout roky a Británie bude mít dostatek prostoru k případné změně kurzu, upozorňuje agentura Reuters.

Británie již od konce ledna není členskou zemí, během přechodného období trvajícího do konce roku se na ní však vztahují členské povinnosti, jejichž plnění kontroluje EK.

Podle britské vlády je zákon o vnitřním trhu pojistkou pro případ, že by se dohodu do konce roku nepodařilo vyjednat. V reakci na nynější oznámení kabinet uvedl, že již dříve „jasně vysvětlil důvody“, které ho k přijetí kontroverzní právní normy vedly. „Musíme vytvořit právní jistotu, abychom vždy plnili své závazky vůči Severnímu Irsku a chránili výdobytky mírového procesu,“ řekl vládní mluvčí.

Podle některých unijních politiků zákon výrazně zkomplikuje už tak složitá vyjednávání o budoucích vztazích, jejichž další kolo pokračuje ve čtvrtek v Bruselu. Evropští i unijní vyjednavači podle Reuters oznámili, že se zatím nepodařilo přiblížit stanoviska ohledně státní pomoci, což je jeden z hlavních sporných bodů bránících uzavření dohody o budoucích obchodních vztazích.

Krátce po ohlášení rozhodnutí Komise klesla britská libra o 0,6 procenta oproti dolaru a 0,5 procenta oproti euru.