Slovenská opozice se pokusí odvolat Matoviče, ohlásili expremiéři Pellegrini a Fico

Slovenská opozice se pokusí odvolat ve sněmovně premiéra Igora Matoviče kvůli jeho plagiátorské kauze, pokud předseda vlády sám neodstoupí. Oznámili to expremiéři Peter Pellegrini a Robert Fico, kteří donedávna společně působili v nyní opoziční straně Směr-sociální demokracie (Smer-SD). Opozice ovšem nemá ve sněmovně dostatek hlasů k vyslovení nedůvěry předsedovi vlády. Matovič, který se ještě jako opoziční politik silně vymezoval vůči tehdejšímu šéfovi sněmovny při jeho plagiátorské aféře, se za opisování ve své diplomové práci omluvil a řekl, že opisovat ve škole se nemá a citovat použité zdroje je třeba.

„Celou svou politickou existenci založil na tom, že bude bojovat proti zlodějům. Na základě těchto slov vyhrál parlamentní volby a stal se předsedou vlády. Je zloděj a lhář, nemůže být předsedou vlády,“ řekl o Matovičovi jeho předchůdce v premiérské funkci a nynější místopředseda slovenské sněmovny Pellegrini, který spolu s některými kolegy v červnu opustil Smer-SD a připravuje založení vlastní strany.

„Osobně se domnívám, že to je důvod k odvolání, a to kvůli jeho charakteru. Soudím, že Matovič není duševně způsobilý,“ uvedl k Matovičově plagiátorské kauze šéf Smeru-SD Fico. Nepředpokládá ovšem, že by se k opoziční iniciativě přidali poslanci koalice, která má ve sněmovně ústavní většinu.

Matovič po zveřejnění kauzy ve čtvrtek na sociální síti napsal, že odstoupí až po splnění všech předvolebních slibů. Jeho protikorupční hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti přesvědčivě vyhrálo únorové parlamentní volby, když slibovalo kromě jiného změnu stylu vládnutí.

Případ Kollár a zklamaná Čaputová

Slovenský premiér není prvním politikem nynější koalice, který čelí obvinění z plagiátorství. Média již dříve upozornila, že také například předseda parlamentu Boris Kollár z druhého nejsilnějšího vládního hnutí Sme rodina do své diplomové práce bez uvedení zdroje zkopíroval cizí texty.

Proti Kollárovi se vymezily také dvě menší koaliční strany Sloboda a solidarita a Za ľudí, jejichž poslanci se pak ale nezúčastnili následného hlasování o jeho odvolání z čela parlamentu. V předchozím volebním období zase vyšlo najevo, že tehdejší předseda parlamentu Andrej Danko ve své rigorózní práci použil rozsáhlé pasáže z jiných publikací, aniž je citoval. Matovič tehdy požadoval Dankovu rezignaci.

Prezidentka Zuzana Čaputová v reakci na premiérovu plagiátorskou kauzu vyjádřila zklamání, že zatím zůstávají nenaplněna očekávání veřejnosti týkající se vysokých standardů uplatňování politické moci a vyvozování politické odpovědnosti, s nimiž byl spojován nástup Matovičovy vlády.