Izraelský prezident pověřil Netanjahua sestavením nové vlády

Izraelský prezident Reuven Rivlin ve čtvrtek večer oficiálně pověřil premiéra Benjamina Netanjahua sestavením nové vlády. Stalo se tak poté, co izraelský parlament schválil zákon nezbytný k vytvoření koaličního kabinetu, na němž se dohodli Netanjahu a jeho volební rival Benny Gantz. Slib by nová vláda měla složit příští středu.

Video Události ČT: Izraelský prezident pověřil Netanjahua sestavením nové vlády
video

Události ČT: Izraelský prezident pověřil Netanjahua sestavením nové vlády

Sestavením vlády by mohla v Izraeli skončit vleklá politická krize, která začala před rokem volbami, po nichž musely následovat dvoje další.

Poslanci schválili příslušný zákon poměrem 72 ku 36 hlasům. Netanjahu se má stát podle koaliční dohody prvním premiérem a po roce a půl ho má vystřídat Gantz, který bude do té doby zastávat funkci ministra obrany.

Netanjahuův Likud a Gantzova Modrá a bílá ve čtvrtek odpoledne oznámily, že Netanjahua jako premiéra podpořila většina 72 poslanců, přičemž jejich podpisy byly předány prezidentu Rivlinovi. Ten pak ve čtvrtek večer oficiálně pověřil Netanjahua sestavením nové vlády, na což má staronový premiér 14 dní.

Pokud tak neučiní, bude automaticky rozpuštěn parlament a musely by se konat nové volby. Podle izraelského zpravodajského webu The Times of Israel se nicméně očekává, že nová vláda složí přísahu už 13. května.

Předpokladem čtvrtečního parlamentního hlasování bylo rozhodnutí nejvyššího soudu o stížnostech, které proti sestavení takovéto koaliční vlády podalo několik izraelských organizací. Poukazovaly na to, že není správné, aby vládu vedl soudně stíhaný člověk, jako je Netanjahu.

Premiér čelí několika korupčním kauzám a proces s ním má začít ještě v květnu. Nejvyšší soud ovšem ve středu večer konstatoval, že neshledal žádné právní důvody, které by Netanjahuovi bránily sestavovat vládu.

Počítá se s tím, že o ministerská křesla se podělí Netanjahuův pravicový Likud a Gantzova centristická formace Modrá a bílá. Prvním úkolem vlády bude zajistit fungování státu a jeho ekonomiky v době epidemie koronaviru. Koaliční dohoda obsahuje také bod, který předpokládá, že se v červenci začne řešit možná anexe židovských osad na palestinském Západním břehu Jordánu.

Video 90’ ČT24: Netanjahu může sestavit vládu Izraele
video

90’ ČT24: Netanjahu může sestavit vládu Izraele