Protestující slovenští poslanci ukončili blokádu řečnického pultu. Pellegrini podle nich neudělal pro zemi nic

Ve slovenském parlamentu po dvou dnech skončil protest opozičních poslanců. Šest zákonodárců blokovalo od úterý řečnický pult, čímž chtěli vyjádřit nesouhlas s plánovaným schvalovánním návrhů dvou vládních stran ve zrychleném řízení. Poslanci pak stihli projednat jen jeden ze sedmi bodů schůze. Předseda parlamentu Andrej Danko odhadl, že schůze by mohla skončit nejpozději příští týden ve středu, tedy jen tři dny před parlamentními volbami.

Protestující poslanci ve slovenském parlamentu
Zdroj: ČT24

Vláda premiéra Petera Pellegriniho (Smer-SD) minulý týden bez předchozí odborné diskuse schválila návrh zdvojnásobit od příštího roku sumu dětských přídavků a také zrušit dálniční známky. Již letos by se zase měly začít vyplácet třinácté penze pro příjemce různých typů důchodů. Součástí balíčku je také hlasování o istanbulské úmluvě o potírání násilí na ženách.

Zmíněná opatření v hodnotě přes 800 milionů eur (20 miliard korun) ročně prosazují dvě ze tří vládních stran, a to Smer-SD a Slovenská národná strana (SNS), jejichž popularita klesá. SNS nemá podle sondáží jisté setrvání ve sněmovně po volbách, které čekají Slováky 29. února.

„Vy se chystáte postupovat způsobem ,po nás potopa'. Chcete zanechat spálenou zemi. Proto jste si připravili populistické orgie,“ řekl v rozpravě k návrhu balíčku poslanec za opoziční stranu Sloboda a Solidarita Ondrej Dostál. Podle něj rovněž nebyly naplněny mimořádné okolnosti, aby parlament návrhy zákonů projednal ve zrychleném režimu, tedy na jedné schůzi. Stejný názor vyslovili dříve i někteří právníci.

Nicméně předseda menší opoziční strany Sme rodina Boris Kollár potvrdil, že jeho strana při hlasování podpoří zvýšení přídavků na děti i zavedení 13. penze, které tato strana má ve svém programu.

Poslanci během čtvrtka stihli projednat jen žádost vlády, aby o zavedení třinácté penze parlament rozhodoval ve zrychleném režimu. O tomto návrhu zatím ale nehlasovali. V jednání bude parlament pokračovat v pátek.

Blokování řečnického pultu řešil šéf sněmovny instalací náhradních řečnišť

Už v úterý obsadilo šest nezařazených poslanců, kteří se hlásí ke koalici neparlamentních stran Progresívne Slovensko/Spolu, řečnický pult a odmítli ho opustit.

Předseda sněmovny následně jednání opakovaně odkládal a před čtvrtečním pokračováním schůze nechal do jednacího sálu Národní rady nainstalovat dvě náhradní řečniště. Podle jednacího řádu v rozpravě lze vystoupit pouze od řečnického pultu.

Ještě před zahájením rozpravy vystoupil před poslanci Pellegrini, který zmíněné zákonodárce za jejich protest kritizoval. Miroslav Beblavý podle Denníku N oponoval, že „v noci spali na podlaze, aby bojovali za právní stát“. Podle protestujích poslanců Pellegrini neudělal pro stát nic a vždy jen pobíral výhody.

Rozhodne případné veto prezidentky?

Pokud kritizovaná sociální opatření parlament schválí, může prezidentka Zuzana Čaputová příslušné zákony vetovat. Podle ústavy na to má 15 dnů od jejich doručení do prezidentské kanceláře. Pokud by tak Čaputová učinila až po volbách, sněmovna by podle ústavních právníků nemohla o případném prolomení veta hlavy státu hlasovat.

Podle jednacího řádu sněmovny totiž návrhy zákonů z předchozího volebního období lze po volbách projednat jen v případě, že budou znovu předloženy. Čaputová svůj postup ohledně sociálního balíčku zatím neoznámila.