Stávka, blokáda kamionů i zásah proti žlutým vestám v Paříži. Francie zažila perný den

Stovky řidičů kamionů narušily silniční dopravu ve Francii. Během protestu proti zvýšení daně z pohonných hmot blokovali některé hlavní dopravní tepny v zemi, což způsobilo komplikace i českým řidičům. Kvůli stávce proti plánované důchodové reformě zase nevyjela většina vlaků. V Paříži a dalších městech navíc protestovali proti údajné ekonomické nespravedlnosti přívrženci žlutých vest. Policie proti nim použila slzný plyn, uvedl web stanice BFMTV.

Video Zprávy v 16
video

Zpravodaj ČT Šmíd: Paříž je zcela paralyzována

„Zastavujeme hlavně zahraniční nákladní auta – bulharská, česká, litevská, polská – asi tak na dvacet minut a pak je necháváme jet dále,“ řekl agentuře AFP generální tajemník sdružení přepravců OTRE Philippe Bonneau u obce Oissel na severu země, kde až sto kamionů zablokovalo kruhový objezd.

Demonstranti blokují na patnácti místech silniční tahy se silným provozem zahraničních kamionů. Protest má skončit před příchodem noci, aby neohrozil bezpečnost, řekl AFP Jean-Marc Rivera z OTRE.

Kolony se táhnou i několik kilometrů

Narušena je podle něj doprava hlavně okolo hlavního města, na dálnicích ve střední a východní části země, jakož i na jihu a jihozápadě Francie. Blokády či jízda hlemýždím tempem místy způsobily až několikakilometrové zácpy.

Protest řidičů kamionů ve Francii
Zdroj: ČTK, ABACA
Autor: Tenani Serge/Avenir Pictures/ABACA
Ekologickou daň chce vláda zavést pro kamiony nad 3,5 tuny, které jezdí po silnicích mimo dálnice. Měla začít platit od začátku příštího roku, ale termín byl odložen na neurčito. Otázkou se bude zabývat zvláštní parlamentní výbor. Chystané zvýšení daně o dva centy z litru nafty má příští rok vynést 140 milionů eur (asi 3,5 miliardy korun) na financování dopravní infrastruktury.

„Terčem těchto akcí jsou zahraniční kamiony, které na rozdíl od francouzských nepřispívají k financování infrastruktury a navíc se ve Francii dopouštějí porušování místních zákonů a evropských předpisů při takzvané kabotáži (dočasném provozování vnitrostátní přepravy v hostitelském státě),“ vysvětlil Rivera.

Zahraniční firmy podle něj nerespektují sedmidenní limit a svým zaměstnancům vyplácejí poloviční mzdy. Zavedení daně z paliv by podle něj cizí konkurenci ještě více zvýhodnilo.

Kvůli penzijní reformě doprava dál stojí 

Silniční blokády přišly v době, kdy Francie od čtvrtka čelí masivní stávce – zejména v hromadné dopravě – proti důchodové reformě, která má podle prezidenta Emmanuela Macrona zjednodušit a zefektivnit penzijní systém. Ten v současnosti pracuje s více než čtyřmi desítkami odlišných pravidel pro různé profese.

Ve společnosti přivyklé na stávky a boje za práva pracujících hodně lidí protesty podporuje, ale tato nálada může podle komentátorů opadnout, pokud doprava bude stát i příští týden.

S uzavřenými stanicemi pařížského metra a pustými nádražími se musejí potýkat nejen turisté. „Věděla jsem, že to potrvá, ale nečekala jsem takový chaos,“ řekla AP Ley Basakiová, která se snažila dojet do práce v metropoli z pařížského předměstí, ale uvázla na nádraží. „Není tady vůbec nic. Žádný autobus, nic, nic, nic.“

Do ulic vyšli rovněž příznivci hnutí žlutých vest, kteří brojí proti ekonomické politice Macronovy vlády už rok. „Manifestace žlutých vest zatím probíhá v klidu, střety s policií jsou minimální, ale také k nim došlo. Panovaly obavy, že se žluté vesty spojí s další demonstrací, kterou svolaly odbory, ale policisté tomu zabránili,“ informoval zpravodaj ČT ve Francii Jan Šmíd.