Obviněný Netanjahu smí zůstat v premiérské funkci, oznámil prokurátor

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nemusí v souvislosti s nedávno oznámenými obviněními z podvodu, zneužití důvěry a podplácení odstoupit z funkce. Uvedl to generální prokurátor Avichaj Mandelblit. Obvinění vznesená proti Netanjahuovi se týkají tří na sobě nezávislých případů, v nichž jde mimo jiné o ovlivňování vlastníků médií a přijímání štědrých darů výměnou za politické výhody. Premiér v reakci uvedl, že neodstoupí a obvinění označil za pokus o převrat.

Benjamin Netanjahu
Zdroj: Reuters Autor: Ronen Zvulun

Podle izraelské opozice měl Netanjahu po oznámení obvinění minulý čtvrtek okamžitě podat demisi. Mandelblitovo prohlášení ale potvrdilo dřívější právní stanoviska, podle kterých premiér může zůstat ve funkci, i když čelí obviněním.

Podle izraelských zákonů musejí ale v případě obvinění odstoupit z funkce například ministři. Netanjahu kromě své nejvyšší funkce zastává i další ministerské posty.

Generální prokurátor proto ve svém prohlášení také uvedl, že právní experti nyní zkoumají, zda se bude muset obviněný premiér vzdát těchto ministerských křesel. Netanjahu zastává mimo jiné funkce ministra zemědělství, zdravotnictví či sociálních věcí.

Úplatky a ovlivňování médií

Prokurátor se rozhodl vznést proti Netanjahuovi obvinění ve všech třech případech, v nichž stíhání loni v prosinci doporučila policie.

Nejzávažnější kauzou je takzvaný případ 4000, v němž jde o úplatkářství a ovlivňování médií. Premiér podle vyšetřovatelů uzavřel vzájemně výhodné partnerství s mediálním magnátem Šaulem Elovičem, který je většinovým vlastníkem telekomunikační společnosti Bezeq. Ta provozuje zpravodajský server Walla a Netanjahu podle obvinění firmě zajistil výnosné regulační opatření výměnou za příznivé zpravodajství o sobě a své vládě.

Další dvě kauzy označené čísly 1000 a 2000 se týkají přijetí darů od přátel z řad miliardářů výměnou za politické protislužby a ovlivňování zpravodajství nejčtenějšího izraelského listu Jediot Achronot.

Jeho vydavatel Arnon Mozes podle vyšetřovatelů za příznivé zpravodajství o Netanjahuovi získal od šéfa vlády slib, že prosadí právní úpravu, jež by poškodila jeho největšího konkurenta – list Israel hajom.

Prokurátor Mandelblit obvinění oznámil minulý týden, když se Netanjahuovi ani jeho rivalovi Bennymu Gancovi nepodařilo po volbách sestavit vládní koalici. Nyní je na řadě parlament, který dostal 21 dnů na to, aby se pokusil najít někoho, kdo by mohl získat dostatečnou podporu poslanců. Jestliže izraelský kabinet nevznikne do 11. prosince, v zemi se budou muset konat už třetí volby během jednoho roku.