Pracovat do Británie? Jen s předem domluveným místem, chtějí konzervativci

Občané Evropské unie by měli po brexitu přijít o možnost přijet do země za prací bez předchozí nabídky zaměstnání. Podle agentury Reuters to vyplývá z návrhu vládní konzervativní strany, který prezentoval premiér Boris Johnson. Kritika přistěhovalectví byla jedním z důležitých argumentů zastánců odchodu z EU.

Příjezd k bílým útesům doverským
Zdroj: Reuters Autor: Toby Melville

Přístup občanů EU k sociálním dávkám v Británii bude podle představ konzervativců od ledna 2021, kdy v případě brexitu skončí volný pohyb osob, sjednocen s podmínkami ostatních přistěhovalců. „Až odejdeme z EU, budeme mít novou příležitost spravedlivě zajistit, aby všichni, kdo sem přijdou, měli stejné podmínky. Náš imigrační systém zrovnoprávníme,“ uvedl Johnson v prohlášení.

„Velká většina“ imigrantů si bude muset bez ohledu na svůj původ nejprve zajistit nabídku zaměstnání v Británii, než do země vstoupí. Jednu z mála výjimek mají tvořit specializovaní vědci a ti, kteří budou chtít začít podnikat.

Dávky

Dávky pro občany EU budou podle plánu ve většině případů přístupné až po pěti letech pobytu ve Spojeném království místo současných tří měsíců. Skončí rovněž dosavadní praxe, kdy vláda do zahraničí posílala přídavky na děti žijící za hranicemi.

Konzervativci také navrhují, aby od příštího roku pracovníci ze zahraničí platili vyšší poplatek za přístup do britského zdravotnického systému NHS: místo současných 400 liber (zhruba 12 tisíc korun) 625 liber (téměř 19 tisíc korun). Občanů z EU se má opatření týkat od ledna 2021, uvedla strana s tím, že státní pokladna tímto způsobem získá na 500 milionů liber (14,9 miliardy korun).

Jen pro nováčky

Opatření se podle ministra bezpečnosti Brandona Lewise nemá dotknout imigrantů z EU, kteří jsou již v Británii usazeni. „Kdokoli je už zde a je součástí současného režimu pro občany EU (který plošně dává právo žít a pracovat v Británii), má svá práva chráněna,“ řekl.

Johnsonovi předchůdci David Cameron a Theresa Mayová opakovaně čelili kritice z pravé části politického spektra, že nedostáli slibu omezit migraci na méně než 100 tisíc nově příchozích ročně. Podle vládních statistik to loni bylo více než dvakrát tolik. Ministr zahraničí Dominic Raab zpravodajské společnosti BBC řekl, že konzervativci se nebudou upínat k „libovolnému cíli“, zajistí ale, aby se imigrace dostala opět pod kontrolu, což podle něj není současný stav.

Britové odchod své země z EU schválili v referendu v roce 2016. Původně měli odejít letos 29. března, parlament však odmítl dohodu o podobě brexitu. Následovalo několik odkladů, aktuální termín je 31. ledna 2020.

Předtím se ale ještě v Británii budou 12. prosince konat předčasné parlamentní volby. Podle průzkumů v nich konzervativci posílí a získají většinu, kterou dnes nemají. Ta by mohla být poměrně výrazná.