Trump na mě netlačil, řekl k požadavku na vyšetřování Bidena ukrajinský prezident Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl, že by na něj americký prezident Donald Trump vyvíjel tlak v souvislosti s vyšetřováním aktivit bývalého viceprezidenta USA Joea Bidena a jeho syna Huntera. Zelenskyj tak učinil v rozhovoru, který zveřejnila japonská agentura Kjódó. Trump čelí obvinění, že zneužil svého postavení, když v červencovém telefonátu po Zelenském požadoval, aby ukrajinská justice vedla vyšetřování týkající se jeho politického rivala.

Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: Reuters Autor: Gleb Garanich

„Nikdy na mě nebyl vyvíjen nátlak a nebyly stanoveny žádné podmínky,“ řekl Zelenskyj na konto rozhovorů kolem jeho možné cesty do Bílého domu či vojenské pomoci USA. Dodal, že prezident v ukrajinském systému nemá pravomoc nařídit generálnímu prokurátorovi či vyšetřovacím orgánům, aby pracovali na určitém případu.

Informace o telefonátu mezi Trumpem a Zelenským uskutečněném 25. července vyvolaly snahu demokratických členů Kongresu sesadit Trumpa z funkce skrze ústavní žalobu, takzvaný impeachment. Ukrajinský prezident se k záležitosti pro zahraniční média až do víkendového interview nevyjádřil.

Na problematický hovor upozornil neznámý pracovník amerických tajných služeb, podle kterého chtěl Trump na svůj protějšek jako páku použít vojenskou pomoc poskytovanou Ukrajině

Ohledně telefonátu podle všeho poskytl informace i další člen zpravodajských služeb, jenž má podle právníka Marka Zaida „informace z první ruky“ a už hovořil s generálním inspektorem amerických tajných služeb Michaelem Atkinsonem. 

Záznam rozhovoru zveřejněný Bílým domem ukazuje, že Trump na slova Zelenského o pokračování spolupráce v obraně reagoval výrokem: „Byl bych ale rád, kdybyste nám prokázali jednu laskavost.“

Podle oficiálního zápisu Zelenskyj následně ujistil, že nový generální prokurátor „se na situaci podívá“. Ukrajinský prezident v rozhovoru s Kjódó řekl, že pouze dával najevo, že Ukrajina může Spojeným státům vyjít vstříc, pakliže by američtí prokurátoři chtěli ve věci podniknout další kroky. Ukrajinští státní zástupci se podle Zelenského budou zabývat jakoukoli žádostí ze strany svých amerických protějšků, bude-li učiněna „v souladu s našimi zákony“.

Prezidenti Ukrajiny a USA Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump
Zdroj: REUTERS
Autor: Jonathan Ernst

Prezident Trump několik dní před telefonátem s ukrajinskou hlavou státu zmrazil 400 milionů dolarů (9,4 miliardy korun) určených na pomoc Ukrajině. Kromě finanční podpory byla ve hře také cesta Zelenského do Bílého domu, kterou podle interní komunikace zveřejněné Kongresem dohadovali poradci obou stran.

V den klíčového telefonátu vzkázal do Kyjeva tehdejší zvláštní zmocněnec Spojených států pro Ukrajinu Kurt Volker, že byl v kontaktu s Bílým domem a že datum návštěvy Zelenského ve Washingtonu bude definitivně dohodnuto „za předpokladu, že prezident (Zelenskyj) přesvědčí Trumpa, že bude vyšetřovat“.

Tento týden nakonec Trump před novináři otevřeně vyzval k vyšetřování Bidenových Čínu, kde Biden mladší podnikal. Vyšetřování veřejně doporučil také Kyjevu.