Zaorálek: Džihádisté jsou hrozbou pro Irák, Česko, Evropu i svět

Bagdád - Islámský stát představuje hrozbu nejen pro Irák, ale i pro Českou republiku, evropské země a celý svět, shodli se na jednání v Bagdádu český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a jeho irácký protějšek Ibráhím Džaafarí. „Plně podporujeme boj irácké vlády a lidu proti teroristům z Islámského státu (IS) a dalším přidruženým skupinám,“ dodal český ministr. Šéf irácké diplomacie ocenil humanitární i politickou podporu, kterou Praha Bagdádu poskytuje.

„Debatovali jsme o české vojenské podpoře určené Iráku i o možnostech, že by se Češi podíleli na budování infrastruktury v zemi,“ uvedl na krátkém tiskovém briefingu Džaafarí. Zaorálek řekl, že Česká republika „má hluboký zájem na tom, aby existoval stabilní a demokratický Irák“. 

Zaorálek také potvrdil, že irácká strana projevila zájem o nákup letounů L-159. Mělo by jít o 15 strojů pro iráckou armádu za 750 milionů Kč. „Na setkání s premiérem se potvrdilo, že irácká vláda klade velký důraz na to, aby mohla disponovat vlastními leteckými silami. Je to pro ně rovněž psychologicko-symbolicky významná věc z hlediska podpory pozemních jednotek. Dvakrát jsem dostal konkrétní dotaz, jak rychle jsme schopni ony prostředky dodat,“ popsal jednání v Bagdádu Zaorálek. „Po dnešních jednáních tedy cítím velký zájem dokončit ten kontrakt a dohodu kolem letounů L-159,“ dodal.

V irácké metropoli dochází téměř každý den ke krvavým útokům s mnoha oběťmi a podle toho vypadala i bezpečnostní opatření při návštěvě českého ministra. Po Bagdádu se jeho kolona pohybovala v doprovodu několika vozidel, na nichž seděli vojáci se samopaly a kulomety. Podél silnice stály další obrněné vozy, tanky a zátarasy. Šéf české diplomacie cestoval v opancéřovaném voze a měl na sobě neprůstřelnou vestu. Hned z letiště zamířil do prezidentského paláce, kde na něj čekal prezident Fuád Masúm.

Po zhruba hodinovém jednání se Zaorálek sešel s premiérem Hajdarem Abádím. Prezidentský palác je asi 100 metrů od vjezdu do takzvané Zelené zóny, která je nejpřísněji střeženou částí Bagdádu s většinou sídel politiků a americkou ambasádou. Od paláce k úřadu premiéra, který je v Zelené zóně, musela kolona projet nejméně osmi bezpečnostními kontrolami, kde jednotlivá auta kontrolovali vojáci, ale i speciálně vycvičení psi zjišťující přítomnost výbušnin.

Ministr Zaorálek a prezident autonomního Kurdistánu Masúd Barzání
Zdroj: Tereza Šupová/ČTK

Podle ministrových slov ho jeho iráčtí kolegové ujišťovali, že bezpečnost v zemi se začíná zlepšovat a že existuje celá řada oblastí, jako například města Basra, Nadžaf či Karbalá, která jsou již naprosto bezpečná. „V mnoha regionech by se prý mohly prosadit české firmy v řadě oblastí od energetiky po vodní hospodářství,“ dodal český ministr. V této souvislosti prý iráčtí představitelé rovněž zmínili, že dochází k určité změně situace a zdůraznili zejména nedávné dobytí rafinerie v Bajdží, která byla dlouhou dobu v rukou islamistů. „O tom tady mluví velice rádi, je to zlomová věc. Ta situace se snad, říkáme to opatrně, obrací k lepšímu,“ dodal Zaorálek.

Šéfa české diplomacie v Iráku doprovází náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta a podnikatelská delegace; v zemi stráví necelých 24 hodin. Podnikatelskou delegaci tvoří zástupci firem Aero Vodochody, Tatra a státního podniku LOM Praha, jehož zakladatelem je ministerstvo obrany. Z Bagdádu se Zaorálek přesunul do Irbílu, správního střediska iráckého Kurdistánu, kde by se měl setkat s nejvyššími představiteli této oblasti.

Kurdský prezident přijel za Zaorálkem přímo z fronty

Na schůzku s českým ministrem zahraničí v Irbílu přijel prezident iráckého autonomního Kurdistánu Masúd Barzání přímo z fronty, kde spolu s generály velí bojům s radikály z hnutí Islámský stát (IS). Tématem jejich rozhovorů byla pomoc, kterou Česká republika poskytuje kurdským bojovníkům, takzvaným pešmergům. Po setkání s hlavou iráckého autonomního Kurdistánu jednal Zaorálek i s předsedou kurdské regionální vlády Nečirvanem Barzáním, který je synovcem současného prezidenta.

Česká vláda na konci srpna schválila pro Kurdy dodávku deseti milionů kusů munice do útočných pušek Kalašnikov, osmi milionů nábojů do kulometů, 5 000 nábojů do pancéřových pěstí a 5 000 ručních granátů ze starších zásob, s nimiž česká armáda už nepočítala. Kulometné náboje byly do Iráku přepraveny na konci září. Kurdští pešmergové se spolu s iráckou armádou snaží zastavit ofenzivu islamistů, kteří obsadili rozsáhlá území v Iráku i sousední Sýrii. USA a jejich spojenci jim v tom pomáhají cílenými leteckými údery na pozice džihádistů.

Český prezident Miloš Zeman nedávno uvedl, že by Praha měla proti islamistům postupovat razantněji a poskytnout Kurdistánu na obranu proti radikálům vedle munice také zbraně. Dokázal by si rovněž představit zapojení gripenů do boje proti Islámskému státu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Solární elektrárny v EU loni poprvé vyrobily víc energie než ty uhelné

Podíl solární energie na výrobě elektřiny v Evropské unii byl loni s jedenácti procenty poprvé vyšší než podíl uhelných elektráren, které vyprodukovaly necelou desetinu celkového energetického mixu. Ve zprávě to uvedl výzkumný institut Ember. Loni dále klesal celkový podíl energie z fosilních zdrojů, naopak ty obnovitelné dosáhly dosud nejvyššího podílu 47 procent na celkové výrobě.
před 4 mminutami

U Los Angeles se rychle šíří další požár

Severně od kalifornského města Los Angeles se rychle šíří další požár, kvůli němuž úřady nařídily evakuaci více než třiceti tisíc lidí. Oheň zachvátil přes čtyřicet čtverečních kilometrů poblíž druhého největšího města Spojených států v době, kdy hasiči stále bojují se dvěma požáry, které v minulých týdnech zničily tisíce domů a zabily desítky lidí. Hasiči odhadují, že nový požár bude patrně jednodušší zkrotit.
05:27Aktualizovánopřed 45 mminutami

LinkedIn zneužil soukromé zprávy k učení AI, tvrdí hromadná žaloba

Prémioví klienti zažalovali profesní sociální síť LinkedIn ze skupiny Microsoft. Tvrdí, že platforma bez souhlasu zpřístupnila jejich soukromé zprávy třetím stranám za účelem trénování generativní umělé inteligence (AI). Žaloba požaduje neupřesněnou náhradu škody za porušení smlouvy a kalifornského zákona o nekalé soutěži a tisíc dolarů (přes 24 tisíc korun) na osobu za porušení federálního zákona o uložené komunikaci.
před 2 hhodinami

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 3 hhodinami

Korejští vyšetřovatelé doporučili obžalovat sesazeného prezidenta

Jihokorejští vyšetřovatelé požadují, aby prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola. Úřad pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO) ve čtvrtek dospěl po více než sedmitýdenní práci k doporučení, že by prezident měl být obžalován ze vzpoury a zneužití moci.
06:29Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Pamětníci pomáhají udržovat povědomí o dopadech protižidovské nenávisti

Před nadcházejícím 80. výročím osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim, který se připomíná jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu, zjistil francouzský deník Le Monde, že 76 procent evropských Židů pravidelně zapírá svůj původ. Na vině je vlna antisemitismu, která prudce narostla po teroristickém útoku Hamásu proti Izraeli 7. října 2023. Řada posledních pamětníků holocaustu se proto snaží přednáškami udržet povědomí o tragických dopadech protižidovské nenávisti. Vědec a přeživší holocaustu Ivan Lefkovits se pak ve Švýcarsku zúčastnil i vysazení Stromu naděje, stromu dětí z koncentračního tábora Terezín.
před 5 hhodinami

Trump hrozí Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy dohoda o konci války na Ukrajině

Nový americký prezident Donald Trump pohrozil Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy uzavřena dohoda o ukončení války na Ukrajině. Představil také projekt s názvem Stargate (Hvězdná brána), v rámci kterého by měly soukromé firmy investovat pět set miliard dolarů (asi dvanáct bilionů korun) do infrastruktury pro umělou inteligenci (AI). Trump také znovu mluvil o zavedení cel na sousední země i Čínu nebo Evropskou unii.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Černá Hora čelí ruským kybernetickým útokům, i kvůli ambicím vstupu do EU

Černá Hora kvůli svým ambicím stát se členem Evropské unie (EU) i členství v NATO čelí počítačovým útokům z Ruska. V boji proti nim nově pomůžou specialisté z českého úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Podpořit balkánskou zemi v její cestě do sedmadvacítky přijel i prezident Petr Pavel.
před 14 hhodinami
Načítání...