Na řeckém ostrově Samos vyhnal lesní požár z hotelů tisíc lidí, některé uvěznil kouř na pláži

Řecké úřady v sobotu kvůli lesnímu požáru na ostrově Samos dočasně evakuovaly asi tisíc lidí z pěti hotelů. Několik desítek osob musela odvést pobřežní stráž přímo z pláží, protože je na pobřeží uvěznil hustý kouř, píše agentura DPA. Hasiči dostali požár do rána pod kontrolu, turisté se už do hotelů vrátili.

Požár na ostrově Samos
Zdroj: ČTK, AP Autor: Michael Svarnias

Podle starosty zasaženého městečka Pythagoreio nebyl požár rozsáhlý, ale jeho ohnisko bylo velice blízko u hotelů. „Pythagoreio není v ohrožení,“ uvedl v řecké televizi Skai starosta města, v němž se nachází ruiny antické pevnosti Pythagoreion, jež je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Evakuovaní turisté museli podle agentury AP strávit noc v krytém stadionu, ráno se však již do hotelů vrátili.

Podezřelí žháři

V Řecku kvůli přetrvávajícímu teplému a suchému počasí a silnému větru vypukla za víkend asi padesátka požárů, se kterou se potýkalo na 700 hasičů. Požárníci museli bojovat s plameny na ostrově Korfu, v centrálním Řecku či na Peloponéském poloostrově.

Tam policie v neděli zadržela dva muže, které obvinila ze založení celkem čtyř požárů. Prvního z nich podezírá, že v sobotu brzy ráno zapálil les. Druhý z nich podle ní zažehl tři požáry, jeden minulou neděli a dva tuto sobotu, napsala AP. Motiv jejich činu neuvádí.

Požár na ostrově Samos
Zdroj: ČTK, AP
Autor: Michael Svarnias
Úřady na tento víkend vyhlásily druhé nejvyšší varování před lesními požáry, riziko přitom stále přetrvává.