O možnost kotvit v hongkongském přístavu požádala loď Green Bay, která je určená k převozu obojživelných vozidel, a křižník Lake Erie. První plavidlo plánovalo navštívit jihočínské město do konce měsíce, to druhé v září.
Jeden ze zdrojů Reuters uvedl, že Čína zamítnutí žádostí nezdůvodnila. O bezprecedentní krok se nicméně nejedná, podobnou žádost Peking odmítl i loni v září.
Protesty neustávají už řadu týdnů
Hongkongem v posledních týdnech zmítá vlna masivních protestů. Demonstranty původně vyburcoval návrh zákona o vydávání osob k trestnímu stíhání do pevninské Číny, který kritici považovali za hrozbu pro nezávislost hongkongské justice.
Protesty se postupně změnily ve vyjádření obecnější nespokojenosti se směřováním regionu. Policie pravidelně demonstrace rozhání slzným plynem a dochází i na potyčky s účastníky.
Trump mluvil o přesunu čínských vojáků, později to potvrdily satelitní snímky
Americký prezident Donald Trump protesty označil za „obtížnou situaci“ a vyjádřil naději, že „pro všechny, včetně Číny“ dopadnou dobře. Na tiskové konferenci v New Jersey poněkud neurčitě dodal, že doufá, že protesty se vyvinou směrem „ke svobodě“.
Trump také v úterý napsal na Twitteru, že má od tajných služeb informace o přesunu čínských vojáků k hranicím Hongkongu. Ve středu agentura AP uvedla, že satelitní snímky ukazují pohyb čínské polovojenské policie na hranicích města.