Čína zamítla žádost amerických vojenských lodí zakotvit v Hongkongu. Není to poprvé

Čína nevyhověla žádosti dvou lodí armády Spojených států, které chtěly v nejbližších týdnech kotvit v Hongkongu. S odvoláním na nejmenované americké představitele to napsala agentura Reuters. Hongkong se aktuálně nachází v hluboké politické krizi, kritici místní vlády už několik týdnů demonstrují proti zvyšujícímu se vlivu Pekingu.

Loď USS Green Bay
Zdroj: ČTK/ZUMA/U.S. Navy

O možnost kotvit v hongkongském přístavu požádala loď Green Bay, která je určená k převozu obojživelných vozidel, a křižník Lake Erie. První plavidlo plánovalo navštívit jihočínské město do konce měsíce, to druhé v září.

Jeden ze zdrojů Reuters uvedl, že Čína zamítnutí žádostí nezdůvodnila. O bezprecedentní krok se nicméně nejedná, podobnou žádost Peking odmítl i loni v září.

Protesty neustávají už řadu týdnů

Hongkongem v posledních týdnech zmítá vlna masivních protestů. Demonstranty původně vyburcoval návrh zákona o vydávání osob k trestnímu stíhání do pevninské Číny, který kritici považovali za hrozbu pro nezávislost hongkongské justice.

Protesty se postupně změnily ve vyjádření obecnější nespokojenosti se směřováním regionu. Policie pravidelně demonstrace rozhání slzným plynem a dochází i na potyčky s účastníky.

Trump mluvil o přesunu čínských vojáků, později to potvrdily satelitní snímky

Americký prezident Donald Trump protesty označil za „obtížnou situaci“ a vyjádřil naději, že „pro všechny, včetně Číny“ dopadnou dobře. Na tiskové konferenci v New Jersey poněkud neurčitě dodal, že doufá, že protesty se vyvinou směrem „ke svobodě“.

Trump také v úterý napsal na Twitteru, že má od tajných služeb informace o přesunu čínských vojáků k hranicím Hongkongu. Ve středu agentura AP uvedla, že satelitní snímky ukazují pohyb čínské polovojenské policie na hranicích města.