Československé vojáky, kteří obléhali Dunkerque, připomíná v Normandii pamětní deska

Zástupci Plzně a českého velvyslanectví ve Francii odhalili v Arromanches v Normandii pamětní desku Československé samostatné obrněné brigádě. Ta byla během vylodění spojenců před 75 lety součástí britských vojsk a zasloužila se o obléhání města Dunkerque. Deska je umístěna v Muzeu vylodění v Arromanches.

Video Události
video

Události: Českoslovenští vojáci mají v Arromanches pamětní desku

„Odhalení bylo velmi emotivní. Když si představím, kolik zmařených lidských životů stálo opětovné nabytí naší svobody,“ řekla radní Lucie Kantorová (ANO), která byla v Normandii s dalšími dvěma radními.

„Desku město pořídilo z podnětu Tomáše Hájka-Higginse a jeho Kombinovaného oddílu, který spolupracuje na Slavnostech svobody v Plzni a reprezentuje právě samostatnou obrněnou brigádu,“ uvedl primátor Martin Baxa (ODS).

Podle něj tím město vyjadřuje velkou úctu československým vojákům, kteří se dobrovolně zapojili do boje proti nacismu. Naplnili tím odkaz masarykovského Československa a přispěli k ukončení nacistické hrůzovlády nad českými zeměmi, řekl.

Radní desku odhalili s českým velvyslancem Petrem Drulákem, zástupci prefektury Calvados a města Arromanches. Účastnila se také čestná stráž Armády ČR, čestná stráž členů Kombinovaného oddílu v dobových uniformách s knězem Janem Beránkem, zástupci Military Car Clubu z Plzně a Liberation Route Europe, jejímž je Plzeň členem.

Ve čtvrtek se zástupci Plzně účastnili pietního aktu na pláži Utah, která je jedním z pěti míst vylodění spojenců. „Položením květin jsem vyjádřil úctu hrdinům, kteří přes nezměrné riziko přišli osvobodit Evropu. Někteří z nich bohužel v Normandii padli, jiní pak došli až do Plzně,“ připomněl náměstek primátora Michal Vozobule (TOP 09).