Výzvy k účasti znějí napříč Evropou. Europoslance volili Slováci, Lotyši i Malťané

Ve státech EU pokračovaly třetím dnem volby do Evropského parlamentu. V sobotu se hlasovalo kromě Česka, kde jde již o druhý volební den, také na Slovensku, v Lotyšsku a na Maltě. Na Slovensku prezidentka Zuzana Čaputová očekává, že aktuální volby rozhodnou o míře další integrace Unie. Tak jako v Česku nabádali již předem všichni vrcholní slovenští politici občany k účasti, podobné výzvy zazněly také v Lotyšsku.

Volička v Rize
Zdroj: Reuters Autor: Ints Kalnins

Na Slovensku začaly eurovolby v sobotu v sedm hodin ráno a skončily v deset večer. Stejně jako ve všech ostatních unijních státech s výjimkou Česka trvají jen jeden den.

K účasti u nich vyzval prezident Andrej Kiska, předseda parlamentu Andrej Danko i premiér Peter Pellegrini. Sám prezident Kiska přišel kolem půl jedenácté dopoledne do volební místnosti v Popradu, Danko pak volil s voličským průkazem mimo domov, uvedl deník SME. Odpoledne přišel do volební místnosti v Banské Bystrici i premiér Pellegrini.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Na Slovensku se místnosti zavřou ve 22 hodin

Zvolená Kiskova nástupkyně Zuzana Čaputová očekává, že budou mít aktuální volby do Evropského parlamentu výjimečný dopad na další fungování Unie. „Jsou důležité kvůli tomu, že stojíme na křižovatce z hlediska budoucnosti podoby Evropské unie – zda bude Evropa silnější a integrovanější, nebo naopak nastane proces oslabování,“ řekla Čaputová poté, co v Pezinku odevzdala svůj hlas.

Na Slovensku, které reprezentuje v Evropském parlamentu třináct poslanců (po vystoupení Británie z EU přibude čtrnáctý), přitom mají voliči o evropské volby ještě menší zájem než v Česku. V roce 2014 jich přišlo k urnám jen 13 procent (v Česku 18 procent). Bylo to vůbec nejméně ze všech unijních zemí.

Tentokrát však politologové i sociologové předpokládají mírně vyšší účast, protože se evropské téma stalo součástí politické soutěže. „Názory na Evropskou unii jsou nepoměrně polarizovanější než v minulosti. V takové situaci může být mobilizace pochopitelně vyšší,“ podotkl politolog Michal Vašečka z Bratislava Policy Institute.

Lotyšsko a Malta vybírají malé skupinky europoslanců

V Lotyšsku se začalo volit hodinu před Slovenskem – sice také v sedm ráno místního času, ale vzhledem k odlišnému časovému pásmu již v šest hodin ráno našeho času, místnosti se zavřely v sedm večer SELČ čili v osm místního času. Lotyšská delegace v europarlamentu patří s osmi členy k nejmenším a také v Pobaltí zazněly výzvy k účasti ve volbách od vrcholných politiků.

„Přijďme všichni do volebních místností, vybírejme důkladně, abychom do EP vyslali důstojné zástupce Lotyšska,“ citoval bývalou prezidentku Vairu Vike-Freibergovou web Baltic Times.

Exprezidentka se zmínila i o technických problémech, které poznamenaly předběžné hlasování – v Lotyšsku bylo možné volit na některých místech již s třídenním předstihem.

Podle veřejnoprávní televize LSM tak navzdory problémům učinilo 11 procent voličů. Celkově pak přišlo 33 procent oprávněných voličů, největší zájem o eurovolby byl v Rize. Ve srovnání s minulými volbami do Evropského parlamentu se zájem mírně zvýšil, tehdy přišlo jen 30 procent voličů.

Volební místnost v Rize

Zdroj: Reuters
Autor: Ints Kalnins
Ruská agentura TASS pak v souvislosti s volbami připomněla postavení více než 200 tisíc lidí, kteří po vyhlášení nezávislosti Lotyšska na počátku 90. let nezískali občanství obnoveného státu a přišli o většinu politických práv, včetně práva volit a být volen a účastnit se celostátních referend.

Vůbec nejmenší počet poslanců má v Evropském parlamentu Malta – ještě o dva méně než Lotyšsko. Kdo to bude, rozhodovali maltští voliči od sedmi ráno do deseti večer. Současně s europarlamenty se na ostrově ve Středozemním moři volili členové místních zastupitelstev. Poprvé mohli na Maltě volit již šestnáctiletí, upozornily Times of Malta.

Voliči na Slovensku, Maltě i v Lotyšsku se – stejně jako ti čeští, kteří volí od pátku do soboty, a také irští, nizozemští a britští, již volili v předchozích dnech – výsledky dozvědí až v neděli večer. S jejich zveřejněním je třeba počkat, než skončí eurovolby v celé EU. Ve většině zemí se přitom hlasuje až v neděli. Rozhodující bude 23. hodina, kdy se zavřou volební místnosti v Itálii.