USA stáhnou podpis z mezinárodní Smlouvy o obchodu se zbraněmi

Spojené státy stáhnou svůj podpis ze Smlouvy o obchodu se zbraněmi (ATT), která reguluje mezinárodní obchod s konvenčním arzenálem. Prezident Donald Trump to oznámil na výročním zasedání vlivné americké Národní asociace držitelů zbraní (NRA), která smlouvu dojednanou pod záštitou OSN kritizuje. Příslušné oznámení Trump podepsal přímo na řečnickém pultu a pero pak hodil do publika jako suvenýr.

Trump rozhodl o stažení amerického podpisu ze Smlouvy o obchodu se zbraněmi
Zdroj: Reuters Autor: Lucas Jackson

Smlouvu o obchodu se zbraněmi podepsaly Spojené státy v roce 2013 za tehdejšího demokratického prezidenta Baracka Obamy. Kongres ovšem dokument neratifikoval. Trump poznamenal, že vyzve Senát USA, aby v ratifikačním procesu nepokračoval.

Smlouvu odhlasovalo Valné shromáždění OSN v dubnu 2013, v platnost ale dokument vstoupil až v prosinci 2014. Doposud smlouvu ratifikovalo přes sto zemí. Dalších více než 30 ji podepsalo, ale zatím neratifikovalo. Česká republika ratifikační proces dokončila v září 2014.

Státy, které dohodu schválily, jsou na jejím základě povinny kontrolovat transakce zahrnující osm kategorií konvenčních zbraní včetně ručních a lehkých. Kontrola se týká rovněž munice a zbraňových součástí.

Mezi hlediska, která musí státy zvažovat při schvalování exportu zbraní, patří podle dohody zachování míru a bezpečnosti, závažné porušování lidských práv či organizovaný zločin.