Vojáci jako drancující sebranka alkoholiků. Film o Rusech v Afghánistánu do kin asi nepůjde

Původně měl být film Bratrstvo režiséra Pavla Lungina součástí oslav výročí konce druhé světové války, teď ale není jisté, jestli se do kin vůbec dostane. Snímek, který vypráví o sovětské invazi v Afghánistánu, se totiž nelíbí některým ruským politikům i válečným veteránům. Ti dokonce požadují, aby úřady dílo zakázaly.

Video Události v kultuře
video

Události v kultuře: Film o sovětské invazi v Afghánistánu se nelíbí ruským vojákům i politikům

V roce 1989 se ruské jednotky pomalu začaly stahovat z Afghánistánu. Ve filmu Pavla Lungina vojáci z této asijské země odcházeli bez fanfár a potlesku. Autor příběhu tvrdí, že se inspiroval vzpomínkami důstojníků motostřelecké divize. Podle ruských vetránů má však k realitě víc než daleko. 

„Ruští vojáci internacionalisté jsou rozhořčeni tím, že ve filmu jsou příslušníci armády vyobrazeni jako drancující alkoholici, jako sebranka, která jen škodí,“ ohradil se podle agentury Interfax vůči ztvárnění armády předseda branného výboru Státní dumy Alexandr Šerin. 

Invaze Bratrstva do kin měla původně odstartovat devátého května, tedy v den, kdy si Rusko připomíná vítězný konec druhé světové války. Po protestech veteránů ale Ministerstvo kultury nakonec rozhodlo, že film pustí na plátna nejdříve až den po tradičně velkolepých oslavách.

„Je to film o nesmyslnosti, krutosti války, která nikoho nešetří. (…) Odchod vojáků z Afghánistánu znamenal začátek kolapsu Sovětského svazu. O afghánské válce vzniklo doposud tak málo filmů, protože nikdo neví, jak správně k rozpadu SSSR přistupovat,“ vysvětlil režisér snímku Pavel Lungin. 

Postoj Rusů ke stažení vojsk z Afghánistánu se v posledních letech výrazně proměnil. Podle ankety agentury TASS považuje ukončení této operace za chybu tehdejšího sovětského vedení většina ruských historiků. Za internacionální povinnost, v níž vojáci prokázali nejvyšší profesionalitu, statečnost a sílu ducha, označil invazi do Afgánistánu před dvěma měsíci v oficiálním prohlášení i Kreml.