„Bílá dodávka (Ford) Transit byla údajně unesena třemi maskovanými muži, kteří dozadu hodili předmět, načež ji opustili,“ cituje Reuters mluvčího policie. Policisté pak nechali na Circular Road evakuovat domy a povolali na místo pyrotechniky. Podle Reuters zlikvidoval výbušninu vojenský robot určený k provádění řízených explozí.
Druhé vozidlo unesly čtyři maskované osoby, z nichž jedna byla údajně ozbrojena, uvedla policie na Twitteru. Auto odstavily v nedaleké Lonemoor Road, krátce nato nechali policisté vyklidit okolí.
Britská ministryně pro Severní Irsko Karen Bradleyová navečer zdůraznila, že výbuch a únosy aut v Londonderry nesouvisí s debatami o brexitu. „Nikdo by se neměl pokoušet dávat do jakékoli souvislosti to, co se stalo v sobotu večer a diskuse, které vedeme na tomto místě či s našimi přáteli v Evropě,“ řekla, Dodala, že tyto zločiny jsou dílem lidí, kteří na podobných akcích pracují „mnoho, mnoho let“.
Bezpečnostní riziko v Severním Irsku, které je dlouhodobě v souvislosti s násilnostmi z minulosti dlouhodobě zvýšené, úřady podle Bradleyové kvůli zmíněným akcím dále zvyšovat nebudou.
K explozi došlo už v sobotu
Podobný scénář jako v pondělí předcházel sobotní explozi, za kterou podle vyšetřovatelů stojí nacionalistická organizace Nová IRA. Dva ozbrojení muži podle policie v podvečer ukradli auto pro rozvoz pizzy a bombu v něm odpálili ve 20:00 místního času (21:00 SEČ). Při výbuchu před budovou soudu na Bishop Street nebyl nikdo zraněn. Policie následně zadržela čtyři podezřelé.
Britská premiérka Theresa Mayová útok odsoudila. „Oceňuji odvahu severoirské policie a místních lidí. Chci ujistit obyvatele Severního Irska, že nedopustíme, aby se vrátilo násilí z minulosti,“ zdůraznila.
Jedním z klíčových témat brexitových jednání je takzvaná irská pojistka upravující režim na hranicích Irska a britského Severního Irska po odchodu Británie z EU. Kvůli nesmiřitelným sporům mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány požadujícími sjednocení obou částí Irska zažilo Severní Irsko tři desetiletí násilí, kvůli němuž od roku 1969 zemřelo kolem 3500 lidí.