Počet obětí bouře na Filipínách roste, na řadu postižených míst se záchranáři ještě nedostali

Už nejméně 68 obětí si vyžádala bouře, která o víkendu způsobila na Filipínách sesuvy půdy a záplavy. Vyplývá to z nové bilance, kterou oznámily úřady. Počet mrtvých může ještě stoupat, jelikož se do mnoha postižených oblastí dosud ani záchranáři nedostali.

Následky bouře na Filipínách
Zdroj: Reuters Autor: Robert Balidoy

Bouře se přehnala v sobotu přes východní část ostrova Visayas a oblast Bicol, která tvoří jihovýchodní cíp hlavního filipínského ostrova Luzon. Vítr nebyl dost silný na to, aby se jednalo o kategorii tajfunu, ale bouře s sebou přinesla silný déšť, který způsobil povodně a na mnoha místech také sesuvy podmáčené půdy.

Právě to, že bouře nedostala označení tajfun, se podle místních úřadů mohlo paradoxně podepsat na vysokém počtu obětí – lidé nechtěli přerušovat svátky a evakuovat se kvůli „obyčejné bouři“, když nebylo vydáno varování před tajfunem.

Filipíny každý rok zasáhnou zhruba dvě desítky tajfunů, které si vyžádají stovky obětí. Zatím nejsmrtelnější byl v listopadu 2013 tajfun Haiyan, který si vyžádal více než 7350 mrtvých nebo pohřešovaných.