Tropická bouře Florence zpomalila a přinesla katastrofální povodně. Zemřelo už přes patnáct lidí

Nejméně patnáct obětí si vyžádal hurikán Florence, který v pátek zasáhl východní pobřeží Spojených států. Živel po přesunu na pevninu zeslábl v tropickou bouři, státy Severní a Jižní Karolína ale nadále pociťují jeho devastující účinky. Postup bouře se navíc zpomalil a podle Národního střediska pro hurikány způsobuje v obou Karolínách katastrofální povodně. Výpadek proudu by se mohl dotknout až dvou a půl milionu lidí, v některých místech navíc téměř nefunguje mobilní signál ani data.

Vichr, který bouři doprovází, ničí domy, poráží stromy a sloupy elektrického vedení. Bez dodávek elektřiny se podle zpravodaje ČT v USA Davida Miřejovského ocitl přibližně milion domácností. Celkem by však výpadek dodávek elektřiny mohl zasáhnout až dva a půl milionu lidí.

Kvůli záplavám, jež způsobily mohutné lijáky, zůstaly odříznuty od okolí stovky lidí. Po celých Spojených státech bylo do neděle zrušeno přes 2400 letů.

V sobotu v 5 hodin ráno místního času (v 11 hodin SELČ) provázel tropickou bouři vítr o  rychlosti 80 kilometrů za hodinu. Nárazy větru dosahovaly ale maxima i přes 100 kilometrů za hodinu, uvedl meteorolog ČT Michal Žák s tím, že v průběhu soboty bude rychlost větru dál klesat.

Zároveň se bouře Florence prakticky zastavila 55 kilometrů západně od jihokarolínského Myrtle Beach. Postupuje dál jen rychlostí čtyři kilometry za hodinu v bouřkové frontě široké 560 kilometrů a v Severní a Jižní Karolíně způsobuje katastrofální povodně.

V některých městech podle agentury AP už spadlo více než 60 centimetrů srážek. Meteorologové v předpovědích ale varovali, že celkem by srážky mohly dosáhnout až jednoho metru.

David Miřejovský informoval, že voda už dosahuje k lidským obydlím a zaplavuje i silnice. „To je velký problém, protože naprostá většina místních, kteří v těch zatopených oblastech zůstali, si vytvořila zásoby na tři, čtyři dny a dnes jim začínají ty zásoby docházet. Lidé se tak rozjíždí od svých domovů auty a snaží se najít nějaký otevřený obchod nebo restauraci. Ty jsou ale v naprosté většině všechny zavřené, stejně jako benzinové pumpy,“ řekl. 

V postižených oblastech navíc velmi špatně funguje mobilní signál a nefungují ani mobilní data. „To s sebou přináší zase další problémy. Lidé nemohou být informováni o tom, že se k jejich domu blíží povodňová voda, a když se dostanou do problémů, tak si nezavolají pomoc,“ doplnil Miřejovský.   

Očekává se, že se Florence přes víkend otočí na západ a severozápad.

Bouře zabila už několik lidí

Počet obětí v souvislosti s bouří se mění i kvůli tomu, že dvě úmrtí, o kterých stanice CNN původně informovala, neměla nic společného s rozbouřeným počasím. Zatím však zemřelo přes patnáct lidí.

Ve městě Wilmington v Severní Karolíně spadl strom na dům a zabil ženu a její malé dítě. Další obětí se stala žena v okrese Pender v Severní Karolíně, ke které kvůli stromům na silnici včas nedorazila záchranná služba. Čtvrtým mrtvým je muž v okrese Lenoir, který podle guvernéra zemřel při zapojování generátoru. V témže okrese zahynul také další muž, jenž vyšel ven zkontrolovat lovecké psy a smetla ho vichřice. V okrese Duplin si pak tři oběti vyžádala blesková povodeň. V okrese Cumberland zemřel manželský pár při požáru domu. V okrese Wayne se pak smrtelně zranil starší muž, který se připravoval na evakuaci.

První ohlášenou obětí  v Jižní Karolíně je pak žena, která zemřela poté, co s autem narazila do stromu, který spadl na silnici.

V severokarolínském městě New Bern s 30 tisíci obyvateli se vylily z břehů dvě místní řeky a celé historické centrum města, které pochází z počátku 18. století, se ocitlo pod vodou. Ze zatopených oblastí bylo s pomocí člunů zachráněno na 360 lidí, kteří neuposlechli výzvy k evakuaci, napsala agentura AP.

Dramatické chvíle prožili také hosté v hotelu ve městě Jacksonville v Severní Karolíně. V důsledku silného větru se propadla část střechy a více než 60 lidí, včetně mnoha dětí, muselo být záchranáři dopraveno do bezpečí. 

Záplavy ve severokarolinském Wilmingtonu
Zdroj: Jonathan Drake/Reuters

Záplavy hrozí i v dalších státech

Podle Davida Miřejovského v současné chvíli představují největší nebezpečí záplavy. „Naprostá většina řek v této oblasti je na nejvyšší úrovni za posledních šedesát let - od posledního velkého hurikánu, který zde udeřil,“ řekl.  

3 minuty
Zpravodaj ČT Miřejovský: největší nebezpečí nyní představují povodně
Zdroj: ČT24

Hurikán, který se změnil na tropickou bouři, postupuje směrem na jih do Jižní Karolíny, kde také hrozí povodně. „Záplavy hrozí v dalších dnech i v dalších státech Spojených států. Bouře se totiž točí směrem na jih a bude postupovat až na sever do státu Maine,“ dodal Miřejovský.

Bílý dům uvedl, že prezident Donald Trump v pátek hovořil s představiteli postižených oblastí a plánuje vydat se do regionu v příštím týdnu. V pohotovosti je kolem 9700 členů Národní gardy a civilistů s vrtulníky a čluny. Ti by měli pomoci i v dalších dnech, kdy se povodně očekávají dál ve vnitrozemí, jak se bude postupně zvedat hladina vody v řekách.

5 minut
Projeďte se s mariňáky po pobřeží Severní a Jižní Karolíny
Zdroj: APTN

Odhaduje se, že Florence by při pokračujícím postupu nad pevninou mohla nějakým způsobem postihnout kolem deseti milionů lidí. První odhady škod hovoří o deseti až šedesáti miliardách dolarů (219 miliard až 1,3 bilionu korun). Doposud je například hlášeno 930 tisíc domovů a firem, které přišly o elektrický proud. Hrozí také ekologické škody způsobené přívaly vody, jež mohou vyplavit z průmyslových podniků, včetně chemických továren, toxické látky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Migrace byla jedním z témat debaty kandidátů na německého kancléře

Čtyři kandidáti na německého kancléře se v neděli večer utkali v televizní debatě před volbami do Spolkového sněmu. Společná debata lídrů čtyř nejsilnějších německých parlamentních stran byla místy hlasitá, ale také zábavná, píše agentura DPA.
před 3 mminutami

Evropští lídři budou v Paříži jednat o Ukrajině i bezpečnosti

Paříž hostí schůzi představitelů evropských zemí. Hlavním tématem je podle francouzského ministra zahraničí Jeana-Noëla Barrota situace na Ukrajině a bezpečnost v Evropě. Zúčastní se šéfové vlád Velké Británie, Německa, Polska, Itálie, Španělska, Nizozemska a Dánska, ale i zástupci EU a NATO. Setkání svolal francouzský prezident Emmanuel Macron poté, co vyšlo najevo, že administrativa USA chce jednat o příměří přímo s Ruskem bez Evropanů.
12:30Aktualizovánopřed 8 mminutami

Zelenskyj: Ukrajina žádnou dohodu „o nás bez nás“ nepřijme

Kyjev se nezúčastní úterních rusko-amerických rozhovorů o ukončení války, které se mají konat v Saúdské Arábii, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jeho země zároveň neuzná žádné dohody o Ukrajině bez oficiální účasti Kyjeva, zdůraznil lídr Ruskem napadené země.
před 31 mminutami

Záplavy v Kentucky si vyžádaly nejméně devět obětí

Guvernér Kentucky Andy Beshear v neděli večer uvedl, že počet obětí tamních záplav stoupl na devět. Většina z nich, včetně matky se sedmiletým dítětem, podle něj zemřela v automobilech, které strhla velká voda. Dalších nejméně tisíc lidí, kteří uvázli v důsledku povodní, se záchranářům podařilo evakuovat, dodal. Zasaženy jsou i další státy na jihovýchodě USA.
12:13Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Představitelé USA odlétají do Saúdské Arábie připravit půdu pro mírová jednání

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Michael Waltz a prezidentův zmocněnec pro Blízký východ Steve Witkoff míří do Saúdské Arábie k přípravám jednání o ukončení ruské války na Ukrajině. USA zřejmě nejdříve chtějí jednat samostatně s Ruskem, pak samostatně s Ukrajinou a poté vést společné rozhovory. Spojené státy se také ptají svých evropských spojenců, co by od Washingtonu potřebovali ohledně bezpečnostních záruk pro Ukrajinu.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Povstalci v Kongu obsazují další velké město, vládní jednotky se stahují

Povstalecká skupina M23 podporovaná Rwandou podle agentur AP a AFP obsadila milionové město Bukavu v konžské provincii Jižní Kivu. Agentura Reuters zatím uvádí, že rebelové postoupili dále do centra města, přičemž se setkali s malým odporem vládních jednotek. Velitel povstalců Bernard Byamungu Reuters tvrdí, že M23 má město pod kontrolou od poloviny dne.
05:50Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Izraelci se vrací do pohraničních kibuců, ne všichni ale zůstávají

Loni v listopadu začalo platit příměří mezi libanonským teroristickým hnutím Hizballáh a Izraelem, už v úterý ale vyprší jedna z jeho podmínek. Mezitím se do izraelských vesnic u hranice s Libanonem po více než roce začali vracet jejich obyvatelé. Štáb ČT se zpravodajem Davidem Borkem natáčel v kibucu Chanita, kde před válkou žilo na sedm set obyvatel.
před 17 hhodinami

Svět nesmí spadnout do pasti appeasementu, varoval šéf mnichovské konference

Šéf Mnichovské bezpečnostní konference Christoph Heusgen varoval před scénářem z roku 1938. Hlavním tématem třídenní konference v bavorské metropoli byla Ukrajina. Finský prezident Alexander Stubb zmínil, že Ukrajinu nesmí po válce s Ruskem potkat stejný osud jako Finsko po druhé světové válce, kdy ztratilo svou suverenitu a územní celistvost.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...