V chemické továrně na Krymu došlo k havárii. Tisíce lidí byly evakuovány, úřady několik dní mlčely

Několik tisíc lidí, včetně mnoha dětí, bylo evakuováno na severu Krymu kvůli ekologické havárii v chemické továrně ve městě Armjansk. Čtyři lidé museli být kvůli zdravotním potížím hospitalizováni. Informovalo o tom oblastní ministerstvo školství. Úřady Ruskem anektovaného ukrajinského poloostrova podle agentury AFP o události řadu dní mlčely, ač znečištění životního prostředí a potíže obyvatel byly patrné.

Podle ministerstva bylo do „pečovatelských středisek“ posláno celkem 3986 lidí. AFP napsala, že náměstek krymského ministra zdravotnictví Valentin Savčenko ve středu večer v televizi řekl, že do nemocnice byli přijati čtyři lidé a dalších 54 postižených je ošetřováno doma. Podrobnosti o příčinách jejich potíží ale nesdělil.

Agentura TASS napsala, že v noci na 24. srpna došlo v Armjansku k úniku neznámé chemické látky do ovzduší. Uživatelé na sociálních sítích psali, že na střechách domů a listnatých stromech se objevil žlutý poprašek a že ve městě byl několik dní cítit kyselý zápach.

Podle předběžných zjištění odborníků chemická látka unikla z místní pobočky společnosti Titanovyje investicije.

Porošenko mluví o ekologické katastrofě

Ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhl vytvořit kvůli události mezinárodní komisi s cílem zastavit „ekologickou katastrofu“. Podle něj ji způsobilo cvičení ruských vojáků, které vedlo k „destrukci mechanismu ochrany životního prostředí“.

Moskvou dosazený krymský vůdce Sergej Aksjonov mimořádnou situaci připustil, když uvedl, že do sanatorií byly převezeny více než 4 tisíce dětí. Nicméně ujišťoval, že u žádného z nich nebyly zjištěny příznaky otravy. Zároveň obvinil ukrajinské úřady, že havárii způsobily omezením dodávek vody na Krym.