Ve Francii zatkli ultrapravicovou skupinu, která chtěla útočit na imámy a zahalené muslimky

Francouzské bezpečnostní složky pozatýkaly deset stoupenců krajní pravice, kteří údajně plánovali útoky na místní muslimy. O víkendovém zátahu v Paříži, u Lyonu a na Korsice informovala agentura AFP. Mezi podezřelými jsou údajně otcové a muži středního věku a většina ze zadržených nemá kriminální minulost.

Muslimové ve Francii
Zdroj: ČTK Autor: Martina Houdek

Operaci proti skupině se zkratkou AFO (Action des forces opérationnelles) vedla francouzská tajná služba DGSI. Podle ministerstva vnitra vycházela ze sledování mnoha osob. Zachycená komunikace prý dokládá záměr podezřelých opatřit si zbraně. Domovní prohlídky navíc ukázaly, že někteří je už vlastnili.

Agentura AFP upozorňuje, že jde o vzácný případ, kdy protiteroristické aktivity cílí na ultrapravici. Podle jednoho nejmenovaného zdroje chtěli zadržení přejít k „násilným činům s pro tuto chvíli nejasnými obrysy“, přičemž by jejich cílem byly „osoby muslimského vyznání“.

Další osoba obeznámená s vyšetřováním uvedla, že terčem násilí se měly stát osoby, o nichž se extremisté domnívali, že jsou napojené na „radikální islám“. Podle francouzské televize LCI se mělo jednat o radikální imámy, islamisty propuštěné z vězení, ale také náhodně vytipované zahalené ženy.

„Smekám před neustálým nasazením DGSI, které dennodenně dohlíží na ochranu Francouzů tváří v tvář jakékoli násilné činnosti, ať už přichází odkudkoli,“ napsal o protiteroristické operaci na Twitteru francouzský ministr vnitra Gérard Collomb.

Francie čelí útokům ze strany islámských radikálů

Ve Francii skončil před pár měsíci výjimečný stav zavedený po koordinovaných útocích v Paříži v listopadu 2015. V uplynulých letech uskutečnili řadu útoků v zemi islámští radikálové, což posílilo protimuslimské nálady ve společnosti. V důsledku atentátů zemřelo 240 lidí, z toho 130 během pařížských útoků.

Ve Francii žije zhruba 5,7 milionu muslimů, což je skoro devět procent populace, uvádí loňská zpráva think-tanku Pew Research Centre, který sídlí ve Spojených státech.