Uprchlý irácký migrant podezřelý z vraždy mladé Němky byl dopraven zpět do Německa

Německem otřásla vražda a znásilnění čtrnáctileté dívky. Hlavním podezřelým je migrant, který po činu narychlo uprchl do Iráku i s rodinou. Tam ho ale dopadly kurdské jednotky. V sobotu večer byl dopraven z Iráku zpět do Německa, kde má být ještě v noci předveden k výslechu na policejní prezidium ve Wiesbadenu. V neděli pak má soudce rozhodnout o uvalení vazby. Policie v iráckém Kurdistánu agentuře Reuters potvrdila informace německých médií, že 20letý Iráčan se k vraždě čtrnáctileté dívky přiznal.

Video Události
video

Irácký uprchlík se přiznal k vraždě mladé Němky

Tělo mladé dívky Susanny F. se našlo u trati v okrajové čtvrti Wiesbadenu. Stopy následně vedly do ubytovny pro uprchlíky ve Wiesbadenu. Hlavním podezřelým je dvacetiletý Alí Bašar, který uprchl do Iráku, odkud v roce 2015 přišel žádat o azyl do Německa.

Na severu země ovládaném místními Kurdy ho ale v pátek zatkla speciální jednotka místní policie. „Po sedmi hodinách pátrání jsme našli místo, kde se skrýval, a zatkli ho,“ prohlásil velitel policie v Dohúku Tárik Ahmed. 

Pravděpodobného vraha nezletilé Susanny dopravil letoun společnosti Lufthansa ze severoiráckého Irbílu. „Jsem rád, že pravděpodobný pachatel, kterého hledá německá justice, je opět v Německu,“ řekl v sobotu večer německý ministr vnitra Horst Seehofer. „Vyšetřovací proces tak může rychle pokročit,“ dodal.

Vraždě měla předcházet „hádka mezi přáteli“

Podle německého bulvárního listu Bild se muž na místě k vraždě přiznal. Alí řekl policii, že s dívkou byli přátelé, ale pohádali se. Susanna F. mu pak měla vyhrožovat, že zavolá na policii. Nakonec ji zabil, píše německý Spiegel na webu. 

Ve Wiesbadenu si připomínají zavražděnou dívku
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Boris Roessler

 Dopadením Bašara ale případ nekončí. Na sobotu svolala do Mohuče, odkud dívka pocházela, demonstraci protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD), a to s mottem „Dost, je třeba vyvodit důsledky“.

Podle DPA se jí zúčastnila zhruba stovka lidí a předseda zemské organizace strany Uwe Jung kritizoval pokusy bagatelizovat násilné trestné činy uprchlíků. Další podobná demonstrace by se měla uskutečnit v neděli. Ve městě se ale budou konat i další protesty proti rasismu a nenávisti.

V Mohuči se sešlo zhruba 75 lidí, aby minutou ticha uctili památku zavražděné. Nic nepomůže reagovat na nenávist nenávistí, uvedla řečnice z místní iniciativy Akce dobrých lidí Mohuč.

Politici nyní řeší, jestli nebylo možné vraždě zabránit. Alí Bašar byl totiž jako násilník a dealer drog pro policii známá firma. Úřady mu už před rokem a půl zamítly žádost o azyl. Odvolal se ale k soudu, a směl proto v Německu zůstat až do vraždy. Jedním z důvodů je i to, že podobných žalob řeší německé úřady víc než čtvrt milionu.