Van Goghův obraz se vydražil za víc než 180 milionů korun, dvojnásobek odhadní ceny

Obraz Ženy opravující sítě v dunách byl v pařížské aukční síni Artcurial vydražen za více než sedm milionů eur (přes 180 milionů korun). Šlo o první dražbu obrazu Vincenta van Gogha ve Francii po více než dvaceti letech. Nizozemský malíř strávil v zemi významnou část svého života.

Van Goghův obraz Ženy opravující sítě v dunách
Zdroj: ČT24

Dílo mladého van Gogha z roku 1882 získal americký sběratel za 7 065 000 eur, přičemž jeho hodnota byla odhadována na tři až pět milionů eur, uvedla aukční síň. Na mezinárodním trhu se podle ní každý rok objeví pouze dvě až tři van Goghova díla.

Vydražený obraz znázorňuje venkovanky pracující na poli pod zamračenou oblohou. Malíře inspirovala krajina v okolí Haagu.

Nejdražším van Goghovým obrazem je už téměř tři dekády Portrét doktora Gacheta, který se v květnu 1990 v newyorské aukční síni Christie's vydražil za 82,5 milionu dolarů. V poslední době se za nejvíce peněz prodal od van Gogha obraz Laboureur dans un champ, zobrazující oráče na poli, který získal zájemce na loňské listopadové aukci v New Yorku za 81,3 milionu dolarů.

Absolutní aukční prvenství drží obraz Leonarda da Vinciho Salvator Mundi (Spasitel světa), který se loni v listopadu v New Yorku prodal za 450,3 milionu dolarů (téměř deset miliard korun).