Kimova delegace se poohlíží po luxusním ubytování v Singapuru. Řeší se, kdo to zaplatí

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un se 12. června v Singapuru skutečně sejdou. Alespoň zatím s tím počítají obě strany. Severokorejská delegace proto už v Singapuru řeší technické okolnosti setkání, včetně místa ubytování. Podle amerických médií si Severokorejci vybrali luxusní hotel, který si ovšem země zápasící s hladomorem může dovolit jen stěží. Přispět může přímo Singapur, který je ochoten část nákladů na summit uhradit.

Singapurský hotel Fullerton
Zdroj: Reuters Autor: Edgar Su

Malý, ale bohatý městský stát Singapur je odhodlán být dobrým hostitelem summitu. Počítá proto s tím, že část nákladů na setkání Trumpa s Kimem zaplatí sám. „Určitě ano, ale to je cena, kterou jsme ochotni nést, abychom sehráli svůj malý part v této historické události,“ potvrdil singapurský ministr obrany Ng Eng Hen.

Video Události
video

Události: Summit bude, potvrdil Trump po schůzce s Kimovým emisarem

Pro Kin Čong-una to bude nejdelší zahraniční cesta po nástupu do funkce a podle agentury Reuters ji budou nejspíš provázet i logistické problémy okolo použití proudových letadel ze sovětské éry, přepravy Kimovy limuzíny, desítek strážců a dalších pomocníků.

Kimův poradce, který fakticky sehrává roli šéfa úřadu severokorejské vlády, byl tento týden viděn v pětihvězdičkovém singapurském hotelu Fullerton, který si podle listu The Washington Post Severokorejci pro ubytování během nadcházejícího summitu vybrali.

Jedna noc v prezidentském apartmá stojí v přepočtu minimálně 133 tisíc korun. Americký deník se proto ptá, kdo hotelový účet za vůdce země bez peněz stižené přísnými mezinárodními sankcemi zaplatí.

Hotel Shangri-la v Singapuru
Zdroj: Reuters
Autor: Edgar Su

Zatím však není ani potvrzeno, kde se oba vůdci setkají. V Singapuru je řada míst, která mohou zaručit bezpečnost, včetně hotelů se zkušenostmi z ostře sledovaných událostí. Mezi potenciálními uchazeči figuruje hotel Shangri-la, který tento víkend hostil indického premiéra a ministry obrany z celého světa, a hotel Capella na ostrově Sentosa.

Noc v apartmá o rozloze 348 metrů čtverečních v hotelu Shangri-la by 12. června vyšla podle agentury Reuters v přepočtu na 165 000 korun.