V Číně, Rusku, Íránu a Severní Koreji vládnou odsouzeníhodné režimy, které prakticky denně porušují lidská práva a jsou zdrojem nestability. Uvádí to výroční zpráva amerického ministerstva zahraničí za rok 2017 věnovaná dodržování lidských práv, která byla v pátek zveřejněna ve Washingtonu. V Česku zpráva za hlavní problém označuje útoky proti Romům.
V Česku je největším problémem násilí vůči Romům, hodnotí americká lidskoprávní zpráva
Čínu, Rusko, Írán a KLDR americká diplomacie uvedla jako příklad zemí, které omezují svobodu slova a shromažďování a tolerují násilí proti menšinám. Státy, které ohrožují základní důstojnost lidí, jsou podle amerického ministerstva „morálně odsouzeníhodné“.
V pasáži věnované České republice ministerstvo označuje za nejnaléhavější lidskoprávní problém násilné projevy společnosti vůči Romům, které ale úřady stíhají a trestají. Vláda podle dokumentu podnikla kroky ke stíhání a potrestání úředních osob, které zneužívají moc v bezpečnostních složkách i jinde.
Ministerstvo zahraničí USA také upozorňuje na přeplněnost českých věznic a všeobecně neuspokojivé podmínky života fyzicky nebo mentálně postižených vězňů. Situace v detenčních centrech pro přistěhovalce, jejichž počet se výrazně snížil, se během roku 2017 podstatně zlepšila. V policejních složkách zůstává problémem korupce, známky beztrestnosti ale nejsou.
Vážné znepokojení vyvolávají v ČR případy fyzického zastrašování, vandalismu a štvavé protiimigrační rétoriky, které se vztahují k evropské migrační krizi, uvádí americké ministerstvo. Nevládní organizace zaznamenaly růst telefonních a e-mailových výhrůžek včetně výhrůžek smrtí.
Rusko zpráva kritizuje za vraždy gayů nebo cenzuru internetu
Zpráva za rok 2017 je první v době Trumpova prezidentství, což se projevilo i v její struktuře, upozornila agentura AP. Místo dřívější sekce nazvané „Právo na reprodukci“ je ve zprávě sekce nazvaná „Nucení ke kontrole porodnosti“, což odráží negativní postoj nynější vlády k interrupcím.
Rusko zpráva tvrdě kritizuje za „ovzduší beztrestnosti“, v němž fungují úřady porušující základní občanská práva. Dokument obsahuje kritiku „autoritářského politického systému ovládaného prezidentem Vladimirem Putinem“, systematického mučení vedoucího až ke smrti, zabíjení gayů v Čečensku, útoků proti novinářům a disidentům, cenzury internetu a postihu činnosti zahraničních organizací.
Zpráva ministerstva zahraničí USA ale některé státy i chválí: vítá například známky uvolnění v Uzbekistánu nebo hladké předání moci v Libérii.
V komentáři ke zprávě úřadující americký ministr zahraničí John Sullivan řekl, že Spojené státy se snaží jít příkladem a prosazovat zásady dobrého vládnutí a svrchovanosti práva. S odvoláním na aktuální verzi národní bezpečnostní strategie USA uvedl, že zkorumpované a slabé vládnutí ohrožuje globální stabilitu i zájmy Spojených států.
„Některé vlády nejsou schopny zajistit bezpečnost a uspokojit základní potřeby svých lidí, jiné si to prostě ani nepřejí,“ řekl Sullivan. „USA budou dál podporovat všechny po celém světě, kdo bojují za lidskou důstojnost a svobodu,“ dodal.