Zbyšek Nečas utekl měsíc před vypuknutím války jako student reálného gymnázia za sestřenicí do Anglie. Britové ho přiřadili jako radinavigátora k 68. peruti, jejíž součástí byla i československá letka B flight. Nečas působil na letounech Beaufighter a Mosquito, jeho posádka dosáhla několika sestřelů nepřátelských letounů.
Tehdy také řekl, že jeho jednotka nikdy neměla problémy s výbavou. „Měli jsme velkou kliku, protože velitel letky byl synem lorda Beaverbrooka, který dostal od Churchilla za úkol postarat se o výrobu letadel, nikdy jsme jich proto neměli nedostatek,“ řekl Nečas, který spolu s dalšími čtyřmi veterány obdržel loni od prezidenta Miloše Zemana Medaili Za Hrdinství.
Britové fingovali Nečasovu smrt
Po válce se Nečas vrátil do vlasti. Nikdo z blízké rodiny už ale nebyl naživu, a tak zakrátko opět nastoupil do britského letectva. Aby jej Britové ochránili před komunistickým Československem, pro které měl jako znalec britské vojenské techniky velkou cenu, fingovali Nečasovu smrt. K tomu využili úmrtí pilota Johna Pembertona, jehož jméno český letec převzal. Nečas alias Pemberton už pak v Anglii zůstal.
Nečas-Pemberton zemřel podle rodiny doma ve čtvrtek 15. března. Pohřeb se bude konat 17. dubna v kostele St. Leonards Parish Church ve vesnici Horringer východně od Cambridge.
- České ministerstvo obrany v současné době eviduje 482 veteránů z druhé světové války. Jejich průměrný věk se pohybuje kolem 95 let, i proto se počet žijících pamětníků bojů téměř každodenně snižuje.
- Podle ředitele odboru pro válečné veterány ministerstva Eduarda Stehlíka je mezi nimi nyní do desíti těch, kteří byli zařazeni u RAF. Patří k nim Emil Boček, který se vydával na operační mise jako pilot stíhacího letadla, a Jiří Pavel Kafka a Pavel Vranský, kteří působili jako střelci a radisti bombardovacích letounů.