Erdogan je první hlavou Turecka, která navštívila oficiálně Vatikán téměř po 60 letech. Naposledy byl ve Vatikánu na oficiální návštěvě turecký prezident Celal Bayar, který tam jednal v červnu 1959 o navázání diplomatických styků.
Během Erdoganovy návštěvy protestovali Kurdové. Demonstranti se sešli mimo jiné v parku nedalo hranice Vatikánu. Nesli transparenty s nápisem „Ruce pryč od Kurdistánu“ a křičeli „Erdogan je vrah“. Protestovali tak proti vojenské operaci Ankary na severu Sýrie, která začala minulý měsíc s cílem zničit tamní kurdské milice, jež turecká vláda považuje za hrozbu u svého pohraničí obývaného rovněž Kurdy.
Tématem bylo uznání Jeruzaléma. Lidská práva zůstala stranou
František a Erdogan hovořili o situaci na Blízkém východě „s konkrétním odkazem na status Jeruzaléma a se zdůrazněním potřeby prosazovat mír a stabilitu v tomto regionu prostřednictvím dialogu a vyjednávání s dodržováním lidských práv a mezinárodního práva“.
Erdogan v rozhovoru s italským deníkem La Stampa v neděli řekl, že s papežem již po telefonu hovořil o problematice Jeruzaléma a že oba vyjádřili názor, že by v otázce jeho uznání měl být zachován dosavadní status quo.
Turecký prezident, podobně jako řada muslimských i západních vůdců, loni v prosinci odsoudil uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Kriticky se tehdy vyjádřil i papež. Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu, protože ho obě strany chtějí za své hlavní město. V prosinci František zdůraznil, že Jeruzalém je posvátný pro křesťany, židy i muslimy a že se modlí, aby ve světě zamořeném mnoha konflikty nevznikl ještě další.
Vatikán se ve svém pondělním komuniké nezabýval rozšířenou mezinárodní kritikou situace lidských práv v Turecku, ve kterém byly zatčeny a propuštěny z práce desetitisíce tureckých občanů po neúspěšném převratu z roku 2016.
Podle státní turecké zpravodajské agentury Anadolu se Erdogan a František také shodli na potřebě vyhýbat se „provokativním prohlášením, která spojují islám s terorismem“.
Papež s Erdoganem si také vyměnili dárky. Turecký prezident dal hlavě katolické církve sadu keramiky vyráběnou starodávnou technikou z dob osmanské říše. Papež dal Erdoganovi mimo jiné výtisk své druhé encykliky.
Erdogan se setkal i s vedením Itálie
Erdogana poté přijal italský prezident Sergio Mattarella, s nímž si dal slavnostní pozdní oběd. Na programu měl turecký host také schůzku s premiérem Paolem Gentilonim.
Papež František a Erdogan se naposledy setkali v listopadu 2014 během třídenní návštěvy papeže v Turecku. Papež tehdy odsoudil extremismus, vyzval k porozumění mezi náboženstvími a k pomoci Turecku se zvládáním problému syrských uprchlíků, jichž jsou v Turecku přes tři miliony. Svatý stolec informoval, že Erdogan a František také hovořili o množství uprchlíků přijatých v Turecku a o problémech, které jsou s jejich soustředěním na tureckém území spojeny.