Polská vláda omezuje nákupy v neděli. Jak je to jinde v Evropě?

2 minuty
Události: Polská vláda omezuje nákupy v neděli. Katolická církev změnu vítá
Zdroj: ČT24

V Polsku zavřou kamenné obchody kromě státních a církevních svátků také o nedělích. Novelu zákona podepsal prezident Andrzej Duda, platit začne od března tohoto roku a změny se budou zavádět postupně. Pravidla ale mají řadu výjimek a obchody začínají vymýšlet, jak zákaz obejít. Polsko není jediným státem v Evropě, kde zůstanou v neděli obchody zavřené, zařadí se tak po bok například Rakouska nebo Nizozemska. V Česku se podobná debata rozvinula v roce 2016, když se schvaloval zákon omezující prodejní dobu o státních svátcích.

V Polsku dosud prodejní doba o nedělích nebyla regulovaná, obchody musely zavřít pouze o státních svátcích. Jen těžko se tu hledá rodina, která by v neděli nenakupovala. Podle statistik v zemi s 38 miliony obyvatel chodí do obchodů více či méně často poslední den v týdnu přes 28 milionů lidí. Konzervativní vládní strana Právo a spravedlnost ale chce, aby rodiny trávily čas jinak, a zajistit to má nový zákon.

Změnu vláda chystá zavést postupně, aby si lidé zvykli. Od letošního března bude otevřeno jen první a poslední neděli v měsíci. Příští rok už jen jednu a od roku 2020 žádnou, kromě těch před Vánocemi nebo Velikonocemi.

V zákoně je celkem dvaatřicet výjimek, dostaly ji například lékárny, čerpací stanice, pošty, pekařství nebo pohřebnictví.

Kritici se bojí negativních dopadů na hospodářství i přesto, že Poláci už vymýšlejí řadu kliček. Třeba na benzinových stanicích, které budou mít stejně jako lékárny nebo pekárny výjimku, se připravují na výrazné rozšíření sortimentu. Nabízet budou potraviny, obuv i domácí spotřebiče. Velké obchody zas chystají posílení internetového prodeje. 

„V tom případě obchod podle zákona neprodává v neděli, ale přitom může fungovat a lidé mohou prostě nakupovat přes internet,“ uvádí ekonom z Adam Smith Centre Andzej Sadowski.

Změnu vítá katolická církev, která doufá, že se lidé z chrámů konzumu vrátí do těch jejích. V zemi, kde se k této víře hlásí v podstatě každý, totiž návštěvnost kostelů klesá. Loni jich na nedělní mše chodilo jen 37 procent.

V Česku se v neděli nakupuje

Diskuse o zákazu prodeje v neděli v Česku odstartoval nový zákon v roce 2016. Zavření obchodů v neděli ovšem v Česku neprošlo. Nový zákon přišel s tím, že velké obchody musí mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít otevřeno jen do 12 hodin. Na dodržování zákazu dohlíží Česká obchodní inspekce (ČOI).

Zákaz se netýká obchodů s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékáren, čerpacích stanic, obchodů na letištích nebo nádražích nebo prodejen v nemocnicích. Zákaz se naproti tomu vztahuje například na bazary, zastavárny a výkupny odpadu.

Zákon už dvakrát porušila společnost Alza.cz, která v roce 2016 nechala o druhém svátku vánočním otevřenou kamennou provozovnu v Praze-Holešovicích. Za to dostala pokutu 230 tisíc korun. Loni zákon opět porušila a hrozí jí sankce až 5 milionů.

„Ve dnech státního svátku otevíráme za účelem výdeje zboží, řešení reklamací a pro prezentaci výrobků smluvních partnerů,“ řekla v prosinci 2017 ČT mluvčí společnosti Patricie Šedivá.

Nedělní otevírací doba obchodů ve vybraných státech Evropy
Zdroj: Eurocommerce.eu

V neděli je zavřeno v Rakousku nebo Nizozemsku

Nakupovat i v neděli mohou Slováci. Naopak v sousedním Rakousku musí obchody v neděli zůstat zavřené, výjimku mají jen ty v turistických oblastech. Podobně jsou na tom prodejci i v Nizozemsku, kde v neděli musí být ochody zavřené, ale jejich otevření může povolit vedení obce.

Stejně tak v Německu se poslední den v týdnu nenakupuje. Výjimku dostala jen pekařství, květinářství, trafiky, muzea a prodejny s mléčnými výrobky. Otevřeno mají i železnice, čerpací stanice, letiště a poutní místa. V některých státech spolkové republiky mohou obchody otevřít, pokud je to ve veřejném zájmu nebo při zvláštních příležitostech.

Pokud Češi vyrazí na dovolenou do Chorvatska nebo do Itálie, nakoupí podle tamních zákonů i v neděli. Naopak ve Španělsku je nedělní prodej omezen, zákon tu umožňuje, aby si každý samosprávní region stanovil maximálně 16 nedělí, kdy budou mít obchody otevřeno. Přesto ve většině regionů se prodává jen deset nedělí v roce.

Podobně jako Španělsko je na tom i Francie, kde lidé v neděli na velké nákupy vyrazí. Neděli Francouzi považují za odpočinkový den. Obchody s jídlem mohou mít otevřeno v neděli do 13 hodin, prodejny s plochou větší než 400 metrů čtverečních musejí zaměstnancům za práci v neděli připlatit 30 procent jejich mzdy.

Nedělní otevírací dobu obchodů s jiným zbožím než s potravinami určuje ve Francii vedení obcí, které může zvolit až 12 nedělí za rok, kdy mohou mít obchody otevřeno. Říká se tomu „starostova neděle“. Existuje také několik odvětví, která jsou osvobozená od povinnosti mít v neděli zavřeno. Patří sem například květinářství nebo obchody s tabákem. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
22:35Aktualizovánopřed 9 mminutami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 1 hhodinou

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 2 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
06:53Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 2 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 2 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 9 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 9 hhodinami
Načítání...