Novodobé otroctví. Taková je práce migrantů v italském zemědělství

Itálie, to je sladké hroznové víno, pomeranče, jahody, olivy. Země patří mezi tři největší zemědělské producenty v Evropské unii. Za úspěchem ale často stojí drsná realita – novodobé otroctví migrantů pracujících na polích skoro zadarmo. Za nitky byznysu tahá síť předáků, která se dá těžko obejít.

Jedním z nejvýznamnějších zemědělských regionů je Apulie ležící na jihovýchodě Apeninského poloostrova. Sedmdesáti procenty své produkce zásobuje Evropskou unii. Na bohatých výnosech se podílí i v nuzných podmínkách pracující migranti. V ghettu v Rignanu jsou jich stovky. V provizorních přístřešcích, bez dostatečného hygienického zázemí – a prakticky bez peněz – přestože tvrdě pracují.

Šest let tak žije i Galoume Madourie. „Nemáme běžnou smlouvu. Za druhé, neplatí nám jak by měli. Za třetí, práce je náročná. To jsou podmínky, ve kterých tady žijeme,“ tvrdí Galoume.

V ghettech vše stojí peníze – a nic není samozřejmé – ani lékařská péče v případě nutnosti. Vystoupit z nich není jednoduché. Osud migrantů závisí na takzvaných caporali, předácích, kteří práci v zemědělství kontrolují. Majitelům polí shánějí levnou pracovní sílu.

„Když je potřeba pracovníků na sbírání rajčat, předáci jdou za vlastníky polí a dohodnou se na pěti eurech za bednu. Pak řeknou pracovníkům: Pomůžu ti vydělat peníze, ale musíš akceptovat čtyři eura za bednu. Nejsou to pracovníci. Jsou to otroci, kteří jsou využíváni od hlavy až k patě,“ přibližuje Mbaye Ndeaye, předseda „Ghetto Out Association“.

Pracovní zneužívání po celé Itálii

Podle loňské zprávy zemědělské odborové asociace italská agromafie takto využívá nebo využila na 430 tisíc lidí.

Yvan Sagnet, spoluautor knihy Ghetto Italia, tvrdí, že se toto pracovní zneužívání týká celé Itálie, od Sicílie až po sever země. Realitu zamlčují regionální úřady i zemědělské společnosti, které z této práce těží. Ze zkorumpovaného systému se jen těžko hledá cesta ven.

„Firmy se bojí, že bez předáků nenajdou pracovníky. Taky mají strach z výhrůžek a zastrašování z jejich strany. A tady by měl zasáhnout stát,“ požaduje Michele Emiliano, guvernér Apulie. Ten loni schválil přísnější postihy. Caporali riskují až 8 let vězení a vysoké pokuty. Firmy mohou navíc přijít o státní příspěvky – nebo rovnou o pozemky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

SledujteNa Svatopetrském náměstí skončilo poslední rozloučení s papežem Františkem

Na náměstí svatého Petra ve Vatikánu skončilo veřejné poslední rozloučení s papežem Františkem, který zemřel v pondělí ve věku 88 let. Příčinou smrti hlavy katolické církve byla mozková mrtvice. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko na pohřbu zastupuje premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 20 mminutami

Indie a Pákistán proti sobě opět střílely

Indie a Pákistán proti sobě už druhý den v řadě zahájily palbu. K incidentům došlo podél hranice pákistánské a indické části Kašmíru. Indická armáda prohlásila, že její vojáci pouze reagovali na pákistánskou střelbu. Napětí mezi dvěma jadernými velmocemi se zvýšilo po úterním útoku ozbrojenců na skupinu turistů, při kterém zemřelo přes dvacet lidí.
11:48Aktualizovánopřed 22 mminutami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky v Bílém domě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní. Do italské metropole přicestovali oba státníci na pohřeb papeže Františka.
07:24Aktualizovánopřed 37 mminutami

Trump chce obřím balíkem zbraní zlepšit vztahy se Saúdskou Arábií

Spojené státy nabídnou Saúdské Arábii prodej zbraní za bezmála dvě a čtvrt bilionu korun. Jedná se například o dopravní letadla C-130, rakety nebo radary. Prezident USA Donald Trump má návrh představit během květnové návštěvy Rijádu. Nabídka velkého zbrojního balíku by měla napomoct překonat rozpory klíčového amerického spojence a předchozí administrativy Joea Bidena. Ta tehdy uvalila zákaz na prodej zbraní do státu Arabského poloostrova, čímž ho chtěla přinutit k ukončení války v Jemenu.
před 3 hhodinami

FBI zadržela soudkyni kvůli podezření z maření zadržení migranta

Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pátek zatkli soudkyni ve Wisconsinu. Čelí podezření, že se pokusila zabránit zadržení migranta. Šéf FBI Kash Patel to napsal v příspěvku na sociání síti X, který brzy smazal. Informaci ale následně potvrdila federální policejní služba (USMS). Soudkyně už předstoupila před soud, který ji z vazby propustil do dalšího pokračování soudního řízení. Žena čelí obvinění z maření imigračního řízení a skrývání osoby s cílem zabránit jejímu zatčení.
před 3 hhodinami

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...